Ministři Věcí veřejných neodešli, nové ultimatum dal pro změnu Nečas

Z Wikizpráv

Středa

Nečas převzal ve vládní krizi iniciativu

Plán Věcí veřejných (VV) na získání slova ve vládní koalici podáním demisí dostal dnes řadu trhlin. Dopoledne se ministři za VV Pavel Dobeš, Kamil Jankovský a Karolina Peake rozhodli demisi nepodat. Předcházelo tomu rozhodnutí předsedy VV Radka Johna, aby je nepodávali premiérovi, ale do jeho vlastních rukou, což jeho spolustraníci odmítli.

John sporný krok zdůvodňoval žádostí od premiéra Nečase. „Sepsané a podepsané demise ministrů VV zůstanou u mne, připraveny pro další kroky. O těchto dalších krocích se rozhodne na základě rychlosti jednání s premiérem Petrem Nečasem,“ řekl. Ministři ale prohlásili, že demise mohou podat jedině do premiérových rukou. Ministr dopravy Dobeš odmítl prohlubovat krizi. „Proto jsem se rozhodl, že dnes – a ani ve dnech následujících – nepodám demisi na člena vlády,“ řekl k tomu. Připojila se k němu i Karolina Peake, která včera záměr podávat demise označila za vážný.

Johnovy kroky i rozhodnutí ministrů kritizují někteří zástupci regionů, kteří souhlasili se včerejším rozhodnutím grémia strany, jež ministry podat demisi zavázalo.

Premiér Petr Nečas se mezitím setkal s prezidentem Klausem a jednal s ním o nastalé situaci. Navíc přišel s vlastním ultimatem. Pokud podle něj podají ministři Věcí veřejných demisi, padá tím jakákoli šance na koaliční jednání. Na ně je navíc prostor pouze do 10. dubna. Je připravený zrevidovat vládní prohlášení o body, které vláda nestihne nebo nebude moci prosadit kvůli ekonomické situaci. Souhlasí též se zrušením tří ministerstev. Do nové dohody naopak prosazuje vepsání bodů, které povedou k snížení schodku veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP.

„Časovým limitem pro rozhodnutí, zda lze situaci řešit na půdorysu stávající koalice, je pro ODS úterý 10. dubna,“ zdůraznil premiér.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Ministři VV se vzepřeli Johnovi, demise nepodají. Novinky.cz [online].  [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: [1].
  • Nečas dal koalici 6 dní na dohodu. Bez ní vláda skončí. Aktuálně.cz [online]. 2012-04-04 [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: [2].