Přeskočit na obsah

Věci veřejné hrozí odchodem, daly Nečasovi ultimatum

Z Wikizpráv

Úterý

Karolina Peake: „Myslíme to s demisí vážně.“

Grémium Věcí veřejných (VV) na výzvu místopředsedy Tomáše Jarolíma rozhodlo, že jejich ministři mají podat podmíněné demise k 1. květnu. Na splnění podmínek včetně změny koaliční smlouvy má premiér Petr Nečas čas do 26. dubna. Věcem veřejným chybí vzájemná důvěra uvnitř vládní koalice.

Reakce politiků ostatních vládních stran zatím byly velmi ostré a ultimatum a vydírání Věcí veřejných odmítly. Premiér Nečas Věcem veřejným vzkázal, že se nebojí případných předčasných voleb. V těch by VV podle průzkumů vůbec neprošly do sněmovny. „Občanská demokratická strana bude postupovat koordinovaně s těmi koaličními partnery, kteří respektují koaliční smlouvu, tedy s TOP 09,“ řekl Nečas.

Věci veřejné požadují řešení v některých odkládaných oblastech, jako jsou kauza Lesů ČR, krize na Státním zastupitelství nebo špatná funkčnost systému vydávání sociálních dávek. Za nezbytný předpoklad dalšího fungování vlády označil John to, aby vláda předstoupila před poslance k hlasování o důvěře.

Odchod z vlády se má týkat vicepremiérky Karoliny Peake, ministra dopravy Pavla Dobeše a ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Peake s krokem souhlasí: „Plně respektuji rozhodnutí stranického grémia a zítra podám demisi do rukou premiéra. Dáváme demisi k 1. květnu, nyní máme ještě nějakou dobu na jednání, nicméně myslíme to s demisí vážně.“

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek k možným předčasným volbám řekl: „Termín předčasných voleb je samozřejmě nepříjemný v současné situaci. Ale je pořád příjemnější, než prodlužování agonie. A jeden pozitivní efekt přece jenom má – co nejdřív a navždy zmizí z české politické scény něco tak slizkého a odporného, jako jsou Věci veřejné.“

Posledním impulsem pro Jarolíma byly nové informace, které se dostaly na povrch v průběhu procesu s předsedou poslanců VV Bártou a jejich exposlancem Škárkou a které naznačují, že za celým sporem mezi Bártou a jeho bývalými kolegy stojí pokus o vnitrostranický puč inscenovaný s pomocí ODS. Pozorovatelé se naopak domnívají, že nová iniciativa VV má odvést pozornost od soudního jednání.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Ministři Věcí veřejných odcházejí z vlády, Nečasovi dali ultimátum. Rozhlas.cz [online]. 2012-04-03 [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: [1].