Ministr kultury odvolal ředitele Národní knihovny

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Národní knihovna v Praze

Výhrady kvůli způsobu vyhlášení soutěže na stavbu nové budovy Národní knihovny přivedly českého ministra kultury Václava Jehličku k definitivnímu rozhodnutí odvolat ředitele knihovny Vlastimila Ježka. Knihovnu místo něho prozatím povede Pavel Hazuka, který od února působí jako šéf Památníku národního písemnictví.

Ministerstvo se podle vyjádření mluvčího Jana Cieslara obávalo finančního postihu v případě, že by byla soutěž uznaná za neplatnou. Vycházelo při tom z provedené právní analýzy, jejíž erudovanost ale Ježek předem zpochybnil.[1] "Je také čím dál více zřejmé, že architektonická soutěž byla vypsána v rozporu s právem," prohlásil nicméně znovu v souvislosti s odvoláním Ježka ministr Jehlička.

Ježkovo vyjádření nebylo v den jeho odvolání k dispozici, když se spekulace o něm dostaly na veřejnost, označil je nejprve za úmyslně vypuštěnou dezinformaci.[2]

Spor o Ježka rozděluje KDU-ČSL[editovat]

Ministr Jehlička reprezentuje ve vládě KDU-ČSL. Právě za KDU-ČSL ale bude kandidovat Ježek v Praze v podzimních volbách do senátu. Ježek je na kandidátce strany veden jako nezávislý a připustil, že případné odvolání by jeho vztah k lidové straně ještě více rozvolnilo.[2]

Ježkovi vyjádřili podporu pro jeho senátní kandidaturu znovu předsedové KDU-ČSL v Praze 9 i Praze 14. Od rozhodnutí ministra Jehličky se distancovala jeho stranická kolegyně, poslankyně Michaela Šojdrová.

Chobotnici nechce ODS[editovat]

Nová budova Národní knihovny se měla stavět v Praze na Letné, architektonickou soutěž vyhrál v zahraničí působící český architekt Jan Kaplický. Návrh budovy přezdívaný podle svého tvaru chobotnice okamžitě vyvolal spory. Proti její výstavbě se ostře postavil prezident Václav Klaus a řada dalších předních členů ODS. Počáteční podpory postupně zanechal i pražský primátor Pavel Bém. Ježek obviňoval pražský magistrát, že blokuje uvolnění pozemků k tomu, aby se stavba na Letné mohla realizovat; fakt, že se stavbu na Letné nedaří realizovat, byl přitom vyčítán ministerstvem právě Ježkovi.

Zdroje[editovat]

  • dp, pei. Ředitel Národní knihovny padl kvůli „blobu“, ministr ho odvolal. iDNES.cz [online]. 2008-09-09, rev. 2008-09-09 [cit. 2008-09-09]. Dostupné z: [2].
  1. Přepis rozhovoru s Ježkem v Otázkách Václava Moravce České televize, 31. 8. 2008, uložen na webu KDU-ČSL
  2. 2,0 2,1 klu. Ježek: Když mě Jehlička odvolá, uvolní se můj vztah k lidovcům. iDNES.cz [online]. 2008-08-31 [cit. 2008-09-09]. Dostupné z: [1].

Související zprávy[editovat]