Přeskočit na obsah

Moldavský premiér pozval rumunského na oslavu dne nezávislosti a stavbu společného plynovodu

Z Wikizpráv

Pátek

Moldavský premiér Iurie Leancă
Rumunský premiér Victor Ponta

Moldavský premiér Iurie Leancă během své oficiální návštěvy v Rumunsku v úterý pozval rumunského premiéra Victora Pontu na moldavské oslavy nezávislosti, které se budou konat 27. srpna. Zároveň se jedná o pozvánku na zahájení stavby mezinárodního plynovodu, který bude spojovat rumunské město Jasy s moldavským městem Ungheni.

Setkání by se měl zúčastnit i Günther Oettinger, komisař pro energetiku Evropské komise. Iurie Leancă patří k politikům, kteří chtějí posilovat spíše ekonomické a energetické vazby na Evropskou unii než na Rusko, na které se v Moldavsku orientuje především v současnosti opoziční Strana komunistů Moldavské republiky. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak přitom v září prohlásil, že Rusko by Moldavsku mohlo zlevnit plyn, pokud Moldavsko odejde z Energetického společenství, které tvoří státy Evropské unie spolu s osmi neunijními státy včetně Moldavska.

Zdroje

[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Moldovan premier invites Romanian counterpart to pipeline start na anglických Wikizprávách.