Moskva přitvrdila: Aktivistům, kteří přemalovali hvězdu, hrozí sedm let vězení

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Moskva zpřísnila aktivistům možný trest (ilustrační foto)

Čtveřici mladých aktivistů, kteří ve středu vyvěsili na moskevském mrakodrapu ukrajinskou vlajku a přemalovali sovětskou hvězdu do ukrajinských národních barev, hrozí až sedm let vězení. Ruské úřady překlasifikovali čin z vandalismu na výtržnost, což znamená zvýšení trestu oproti původní hrozbě odnětí svobody na tři roky. Informovala o tom městská správa ministerstva vnitra.

Agentura Interfax přinesla informaci, že o změnu klasifikace požádala generální prokuratura. Případ převzali od místního policejního oddělení vyšetřovatelé z městské správy. „V počínání osob, které trestný čin spáchaly, byly zjištěny známky výtržnictví, spáchaného skupinou osob po předběžné úmluvě z motivu politické a ideologické nenávisti či záště (...),“ uvedla mluvčí prokuratury Marina Gidněvová.

Podezřelí Alexej Širokožuchov, Alexandr Pogrebov, Anna Lepeškinová a Jevgenija Korotkovová byli zadrženi na 48 hodin. Údajně už měli potíže s úřady dříve, vinu v tomto případě ale popírají.

Z Kyjeva se ozývá nadšení, ruský tisk případ srovnává s Pussy Riot[editovat]

Podle serveru newsru.com se začal případ v Rusku přirovnávat k procesu se skupinou Pussy Riot vedenému předloni. Členky této punkové kapely před prezidentskými volbami vystoupily v hlavním moskevském chrámu, kde zahráli punkovou modlitbu Bohorodičko, vyžeň Putina. V následném procesu byly obviněny z výtržnosti a soud poslal dvě z nich na dva roky za mříže, třetí dostala jen podmínku. Proces tehdy vyvolal mnoho protestů především na Západě.

Z Kyjeva se jako reakce na vyvěšení vlajky ozývalo nadšení. „Ukrajinský prapor na vrcholku moskevského věžáku se mi líbil,“ liboval si prezident Porošenko.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • redakce; ČTK. Přísná Moskva: Za vyvěšení ukrajinské vlajky hrozí čtveřici až sedm let vězení. novinky.cz [online]. 2014-08-21 [cit. 2014-08-21]. Dostupné z: [1].