Přeskočit na obsah

Na moskevském stalinském mrakodrapu vlála ukrajinská vlajka

Z Wikizpráv

Středa

Mrakodrap, na němž zavlála na 3 hodiny ukrajinská vlajka

Na věži jednoho z tzv. stalinských mrakodrapů v ruském hlavním městě dnes v ranní špičce zavlála ukrajinská vlajka. Na chráněné budově už od roku 1952 stojící na levém břehu Moskvy na Kotělnickém nábřeží ji vyvěsila skupina neznámých mužů, která zároveň přebarvila sovětskou zlatou hvězdu zdobící věž v horní části na modro, čili ve výsledku do ukrajinských barev.

Nejmenovaný městský záchranář pro agenturu Interfax-Ukrajina uvedl, že „vlajka byla spatřena v 7:15“. Vlajka i nátěr tam podle něj vydržely 3 hodiny, kdy je odstranili policejní horolezci.

Podle policejního zdroje se z nejvyššího poschodí aktivisté dostali na věž zakončenou ve výšce 176 m sovětskou hvězdou pomocí lezecké výstroje. Po incidentu byli předvedeni na stanici policie k výslechu. Agentura RIA Novosti uvedla, že všichni jsou obyvateli Moskvy, a ruský tisk je označuje za vandaly.

Dvaatřicetipatrový dům je v Moskvě prestižní adresou a bydlí zde moskevská elita. Proto je také přísně střežen a ukrajinský prapor na vrcholu tak vyvolal značný údiv. Přivoláni proto byli kromě policistů také pracovníci ministerstva pro mimořádné situace, kteří údajně objekt okamžitě pečlivě prozkoumali.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • ket. Na "stalinském" mrakodrapu v Moskvě zavlála ukrajinská vlajka. ceskatelevize.cz [online]. 2014-08-20 [cit. 2014-08-20]. Dostupné z: [1].
  • redakce. Na věži mrakodrapu v Moskvě zavlála ukrajinská vlajka. novinky.cz [online]. 2014-08-20 [cit. 2014-08-20]. Dostupné z: [2].