Přeskočit na obsah

Mozek nezvládne všechny naše přátele na Facebooku

Z Wikizpráv

Neděle

Logo sociální sítě Facebook

Lidský mozek nemůže zvládnout více než 150 přátelství ani při použití sociálních sítí jako Facebook, Bebo nebo Myspace. To je závěr Robina Dunbara, profesora evoluční antropologie na Oxfordské univerzitě. Dunbar původně prováděl výzkum v této oblasti v roce 1990 a zjistil, že mozková kůra, kde jsou centra myšlení a řeči, nezvládne více než 150 přátel.

Tento závěr je známý jako Dunbarovo číslo. Skupiny lidí mají tendenci být omezeny na přibližně 150 členů, jinak trpí sociální soudržnost. Dunbar je i po znovuotevření tématu toho názoru, že se jeho číslo nezvýšilo ani s on-line metodami umožňujícími zůstat v kontaktu s přáteli, jako např. Facebook.

Dunbar porovnával on-line aktivity uživatelů s tisíci přáteli a se stovkami přátel a došel k závěru, že zde není výrazný rozdíl v jejich aktivitách. Definoval přítele jako někoho, komu na druhém záleží a je s ním minimálně jednou ročně v kontaktu. Zajímavé je, že můžete mít 1500 přátel, ale když se skutečně podíváte na provoz na stránkách, uvidíte, že se kontaktujete především se stejným okruhem 150 lidí, se kterými se setkáváte v reálném životě.

Další závěr jeho studie byl, že ženy jsou schopnější si udržet přátelství díky Facebooku než muži: „Dívky jsou mnohem lepší v udržování vztahů tím, že si navzájem povídají. Chlapci potřebují dělat dohromady fyzické věci.“ Úplné výsledky jeho studie mají být zveřejněny později v roce 2010.

Robin Dunbar (52) je od roku 2007 oxfordským profesorem. Předtím byl profesorem evoluční psychologie na Liverpoolské univerzitě. Je členem Britské akademie a členem Magdalen College na Oxfordu.

Zdroje[editovat]

  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy People limited to 150 friends, despite Facebook, says academic na anglických Wikizprávách.
  • GOURALY, Chris. OMG: brains can’t handle all our Facebook friends. The Sunday Times [online]. 2010-01-24 [cit. 2010-01-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • ADAMS, Stephen. Facebook friends are virtual, finds Oxford University study. The Daily Telegraph [online]. 2010-01-24 [cit. 2010-01-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • LOVEYS, Kate. 5,000 friends on Facebook? Scientists prove 150 is the most we can cope with. Daily Mail [online]. Rev. 2010-01-24 [cit. 2010-01-26]. Dostupné z: [3]. (anglicky)