Přeskočit na obsah

Násilné protesty v Mongolsku si vyžádaly už 5 mrtvých

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Prezident Enchbajar vyhlásil stanné právo. Poprvé v dějinách. Reagoval tak na nepokoje, které zasáhly hlavní město Ulánbátar

Mongolsko bývá tradičně považováno za zemi, kde v porovnání s ostatními zeměmi v regionu fungují demokratické mechanismy a konají se svobodné volby. Po posledních volbách, které se konaly v neděli, však vypuklo násilí. Přestože nebyly totiž ještě oznámeny oficiální výsledky, vládnoucí postkomunistická Lidová revoluční strana již oznámila, že získala většinu v parlamentu. Nejprve poklidný protest v pondělí 30. června se zvrhl v ozbrojené střety. Zatím zemřelo pět lidí, dalších zhruba 300 bylo zraněno.

Protestující napadli hlavní budovu strany a zapálili ji; později požáry zachvátily i další budovy. Následně bylo proto v Ulánbátaru vyhlášeno stanné právo; centrum města zůstane přes noc uzavřené, demonstrace budou zakázány a všechny televizní kanály kromě státní televize nebudou vysílat. To však nezabrání vysílání těch stanic do zahraničí, jejichž zpravodajství se šíří hlavně pomocí internetu.

Mezinárodní pozorovatelé označili mongolské volby za demokratické, stanné právo bylo vyhlášeno poprvé v mongolských dějinách. Policie vzkázala, že situaci lze zvládnout, musí však být použita jistá opatření, včetně ponechání ozbrojené techniky v centru metropole.

Zdroje

[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Mongolia declares state of emergency after violent protests, five people killed na anglických Wikizprávách.