Přeskočit na obsah

Nejméně 21 horníků zemřelo po výbuchu v čínské provincii Kuej-čou

Z Wikizpráv

Pátek

An-šun vyznačen žlutě na mapě provincie Kuej-čou a červeně na mapě Čínské lidové republiky

V An-šunu v provincii Kuej-čou v Čínské lidové republice došlo dnes k důlnímu výbuchu, následkem kterého zemřelo nejméně 21 horníků.

K nehodě došlo v uhelných dolech Jüan-jang a podle čínské zpravodajské agentury Sin-Chua bylo v dole ještě dalších deset horníků, které se podařilo zachránit. Podle ní je důvod výbuchu sice vyšetřován, ale zatím objasněn nebyl.

Jeden ze záchranářů přítomných u neštěstí informoval, že pět z přeživších bylo převezeno do nemocnice kvůli otravě oxidem uhelnatým. Také řekl: „Přijeli jsme k dolu o půlnoci, abychom pomohli se zachraňováním. Pomohli jsme ze šachty dostat tři ze zachráněných“.

Navzdory snahám zvýšit bezpečnost jsou čínské doly jedny z nejvíce rizikových na světě. Podle oficiálních statistik v nich zahynulo v loňském roce 2631 horníků při 1616 různých neštěstích, což je o 18% méně než v roce 2008.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy At least 21 dead after coal mine explosion in Chinese mine na anglických Wikizprávách.

  • At least 21 miners killed in China colliery blast. BBC [online]. 2010-05-14 [cit. 2010-05-14]. Dostupné z: [1]. (anglicky)