Netanjahu představil izraelskou představu o míru s Palestinci

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Netanjahu a Obama v úvodu svého několikadenního společného amerického programu

Úterý

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že je připravený udělat „bolestivé kompromisy“ k tomu, aby dosáhl míru s Palestinci, ale že Izrael se nevrátí k hranicím před rokem 1967. Stalo se tak na společném zasedání obou komor Kongresu, kde byl americkými zákonodárci mnohokrát přerušen potleskem. Řekl, že jeho země se nemůže vrátit k hranicím, které existovaly před šestidenní válkou a které označil za „nebránitelné“.

Netanjahu řekl, že izraelsko-palestinský konflikt nestojí na otázce vzniku palestinského státu, ale spíš na neochotě Palestinců uznat židovský stát. Izrael podle něj bude štědrý ohledně velikosti území palestinského státu, na druhou stranu ale dodal, že Jeruzalém nikdy nebude rozdělen.

Míru může být podle Netanjahua dosaženo jedině za jednacím stolem. Premiér vyjádřil nesouhlas s plánem Palestinců dosáhnout uznání státnosti na zářijovém Valném shromáždění OSN. Řekl také, že Izrael nebude vyjednávat s palestinskou vládou, pokud ji bude podporovat militantní islamistické hnutí Hamas, které označil za palestinskou verzi Al Káidy.

Nebezpečí spočívá také v Íránu[editovat]

Netanjahu rovněž varoval před nebezpečím z Íránu, pokud se vyzbrojí jadernými zbraněmi. Podle něj by se mohla stát jasným a přítomným nebezpečím pro celý svět noční můra nukleárního terorismu.

Izraelský premiér dále připomněl úzké vztahy mezi svou zemí a Spojenými státy. Izrael je podle něj neochvějný spojenec USA. Pogratuloval Američanům k zabití Usámy Bin Ládina.

Izrael označil za příklad demokracie na Blízkém východě.

Blízký východ potřebuje demokracii[editovat]

Už v pondělí, před lobbingovou organizací s názvem Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti, Netanjahu řekl, že mír může nastat pouze tehdy, pokud Palestinci uznají právo Izraele na existenci.

Dodal, že mír nevyřeší všechny problémy Blízkého východu. K tomu je podle něj potřeba, aby se v regionu rozšířila plná demokracie, která zahrnuje volby, svobodu slova, tisku a shromažďování a uznání práv žen, homosexuálů a menšin.

Americký prezident Barack Obama na stejném setkání naléhal na Izrael, aby udělal „těžká rozhodnutí“ nezbytná pro dosažení mírové dohody. Řekl, že zahrnují založení území Izraele a Palestiny na hranicích z roku 1967 se vzájemně dohodnutými výměnami území.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]