Přeskočit na obsah

Nezávislost Kosova – lidé vyšli do ulic

Z Wikizpráv

Neděle

Poloha Kosova v rámci Srbska

Vyhlášení nezávislosti bylo v Kosovu ohlášeno premiérem Hasimem Thacim na odpoledne právě tohoto dne. Kontroverzní akt však rychle narazil na odpor v samotném Srbsku; tisíce lidí vyšly do ulic protestovat, sešly se nakonec před slovinskou ambasádou (Slovinsko EU v první polovině roku 2008 předsedá), kde hlásaly hesla, jako například „Kosovo je srdce Srbska“ či „Kosovo je duší Srbska“.[1]

Srbská vláda zaslala protestní zprávu Radě ministrů EU a slovinskému ministru zahraničí Miroslavu Lucijovi. Předmětem této zprávy je plánovaná mise Evropské unie, která má nahradit stávající jednotky NATO. Srbové ji považují za okupační, jsou připraveni ji bojkotovat všemi zákonnými prostředky.

I v kosovských městech zaplnili lidé ulice, převážně však stoupenci nezávislosti, která má být vyhlášena oficiálně v 15:00. V této době také budou vybrány nové státní symboly nově vzniklého státu. Premiér Thaci srbskou menšinu, která čítá asi 150 000 lidí, ujistil, že dveře jeho kanceláře jsou a zůstanou otevřeny pro všechny, snažil se tak popřít obavy, že by se z nich stali občané druhé kategorie. Mnozí Srbové se právě nezávislosti obávají a plánují odchod do centrální části Srbska. Od deseti hodin dopoledne probíhá mimořádné jednání kosovského parlamentu, kde se projednává oficiální deklarace nezávislosti a večer promluví prezident k občanům.

Související zprávy[editovat]

Reference[editovat]

  1. DJORDJEVIC, Mladen; NIKOLIĆ, T.. Narod ustaje umesto vojske. Glas javnosti [online]. 2008-02-17 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1]. (srbsky)