Nitra hostí 101. Světový kongres esperanta

Z Wikizpráv

Úterý

Logo 101. Světového kongresu esperanta

Slovenské město Nitra v těchto dnech hostí 101. Světový kongres esperanta, největší setkání příznivců a mluvčích mezinárodního jazyka esperanto z celého světa. Akce se koná každoročně již od roku 1907 (kromě období obou světových válek) pokaždé v jiné zemi. Na Slovensku se Světový kongres koná vůbec poprvé, v Praze se světový kongres konal v letech 1921 a 1996.

Pro přibližně 1300 účastníků z 60 zemí celého světa připravili organizátoři pestrý program plný přednášek, koncertů esperantských, českých i slovenských kapel a hudebníků, výletů po Nitře a okolí a mnoho dalšího. Na mládež je zaměřen paralelní mládežnický program a děti se mohou účastnit Mezinárodního dětského kongresu.

„Účastním se tady především zasedání výboru Světové esperantské mládežnické organizace. Nejzajímavější pro mě byla přednáška o Muzeu esperanta a esperantské knihovně ve Vídni, která souvisí s mým studijním oborem – informační vědy – ve kterém jsem před dvěma týdny dokončila bakalářské studium na Havanské univerzitě,“ uvedla Ariadna García Gutiérrez z Havany.

Vedle vlastního kongresu se v Nitře koná též Středoevropské mezináboženské fórum, Jazykově politická konference, Mezinárodní kongres nevidomých esperantistů nebo Mezinárodní medicínský esperantský kongres.

Pro širokou veřejnost v pátek kongres nabídne Mezinárodní večer s vystoupeními esperantských hudebních skupin a již během dne budou moci lidé navštívit kongres v rámci Dne otevřených dveří s rychlokurzem jazyka esperanto. Kromě toho se v průběhu července a srpna ve městě konají doprovodné výstavy.

Esperanto je v současné době nejpoužívanějším mezinárodním plánovým jazykem. V roce 1887 jeho základy publikoval polský židovský lékař L. L. Zamenhof s cílem nabídnout společnosti neutrální jazyk vhodný pro mezinárodní komunikaci. Za více než 125 let jeho existence se mezi esperantisty vytvořila svébytná mezinárodní kultura: v esperantu vychází jak přeložené, tak původní knihy, časopisy či hudební CD.

Reference[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Venca24 (diskuse, příspěvky) podle vlastního zážitku, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

  • Esperanto preslávilo Reklamu na ticho po celom svete. Teraz [online]. 2016-07-26, rev. 2016-07-26 [cit. 2016-07-26]. Dostupné z: [1]. (slovensky)
  • World Esperanto congress starts in Nitra. The Slovak Spectator [online]. 2016-07-26 [cit. 2016-07-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Zástupcovia náboženstiev hľadajú v Nitre riešenia pre rastúce napätie. Teraz [online]. 2016-07-25 [cit. 2016-07-26]. Dostupné z: [3]. (slovensky)
  • Program 101. Svetového kongresu esperanta v Nitre. Nitralive [online]. 2016-07-12 [cit. 2016-07-26]. Dostupné z: [4]. (slovensky)

Externí odkazy[editovat]