Nový Zéland by podle studie měl uspořádat zimní olympijské hry

Z Wikizpráv

Pátek

Remarkable Mountains nad městem Queenstown a jezerem Wakatipu

Novozélandské město Queenstown by se mohlo společně s Aucklandem stát olympijským městem a Nový Zéland první zemí na jižní polokouli, která by uspořádala zimní olympijské hry. To je závěr studie, kterou pro město vypracoval marketingový konzultant Bruce McGechan. Uspořádání zimních olympijských her by mohlo regionu přinést další rozvoj turistiky.

„Máte dvě miliardy lidí, kteří sledují olympijské hry, a 54 tisíc hodin přenosů v televizi,“ vychválil olympijské možnosti McGechan. „Uspořádání her by přineslo Novému Zélandu tak velký ekonomický zisk, zejména ve formě turistiky, že pokud by se podařilo udržet náklady pod kontrolou, není o čem uvažovat.“ Jako nejvhodnější by se McGechanovi jevila spolupráce Queenstownu s Aucklandem, zatímco Queenstown by pořádal lyžařské nebo bobové disciplíny, Auckland by musel vybudovat arény na hokej, krasobruslení nebo rychlobruslení.

Nový Zéland by mohl kandidovat na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026, k čemuž by se musel přihlásit nejpozději do roku 2018.

Sport na Novém Zélandu se rozmáhá, a to včetně zimních, zejména adrenalinových odvětví, přesto rozhodně nepatří mezi velmoci. Na olympijských hrách letos v únoru v Soči reprezentovalo Nový Zéland jen 15 sportovců. Žádný z nich sice nezískal medaili, ale osm z nich se vešlo do první desítky včetně snowboardisty Jossiho Wellse, který skončil na U-rampě na čtvrtém místě. Zatím jedinou zimní olympijskou medaili pro Nový Zéland získala na olympiádě v Albertville slalomářka Annelise Cobergerová, která obsadila druhé místo.

Queenstown se nachází na Jižním ostrově Nového Zélandu. Žije v něm jen zhruba 10 tisíc obyvatel, ale za rok ho navštíví až milion turistů. Láká je jak nádherná příroda, tak lyžařské středisko Coronet Peak a pohoří Remarkable Mountains.

Mezinárodní olympijský výbor ještě před udělením pořadatelství zimních olympijských her v roce 2026 budou rozhodovat o olympijském městě pro rok 2022. Výběr se přitom zkomplikoval poté, co několik kandidátů svůj zájem odvolalo a nakonec zůstali jen dva adepti, Peking a Almaty v Kazachstánu.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Should Queenstown Bid For 2026 Winter Olympics?. Games Bids [online]. 2014-10-30 [cit. 2014-10-31]. Dostupné z: [1]. (anglicky)