Přeskočit na obsah

Nový zákon Nového Jižního Walesu uzná Austrálce za prvotní obyvatele

Z Wikizpráv

Středa

Nový Jižní Wales na mapě Austrálie

Premiérka Nového Jižního Walesu Kristina Keneallyová uvedla návrh zákona, který má změnit ústavu Nového Jižního Walesu, aby uznávala za původní obyvatele státu Austrálce.

Zákon, který bude mít víceméně symbolický dopad, má podle předkladatelky reagovat na „základní pravdy“ a někteří doufají, že bude dalším krokem k ukončení nerovnosti a znevýhodňování domorodého obyvatelstva.

Keneallyová, která je členkou Australské strany práce, při zveřejnění návrhu prohlásila: „Tito lidé [myšleni austrálští posluchači] …narození před rokem 1967 byli lidmi, kteří bojovali za tento národ, umírali za něj, kteří pracovali pro tuto zem, umírali za tuto zem a přesto neměli občanská práva. Tento ústavní krok má správný směr a jsem plna naděje, že nebude krokem posledním.“

Ve prospěch zákona se vyjádřil i vůdce opozice, Barry O'Farrell z Liberální strany Austrálie, který ale zároveň zdůraznil důležitost konkrétních kroků pomoci Austrálcům: „Urovnání nemá žádný význam, pokud neznamená rovnost příležitostí, pokud neznamená délku života, pokud neznamená výsledky ve vzdělání a zdraví, pokud neznamená lepší životní možnosti, pokud neznamená, že každá osoba narozená v austrálském společenství v tomto státě může mít stejně životní možnosti jako mé děti.“

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Aboriginal primacy bill introduced to the NSW legislative assembly na anglických Wikizprávách.

  • Kristina Keneally introduces Aborigine primacy bill in NSW State Parliament. The Australian [online]. 2010-09-08 [cit. 2010-09-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Emotional day marks bill introduction. Sydney Morning Herald [online]. 2010-09-08 [cit. 2010-09-10]. Dostupné z: [2]. (anglicky)