Přeskočit na obsah

Objevte dno brněnské přehrady

Z Wikizpráv

Čtvrtek

S brněnskou přehradou zřejmě není něco v pořádku. Už dlouho byla taková zelená, ale potom, co na přehradu podnikl útok roj čmeláků a shazoval na břehy a lesy v okolí vápno, se úplně scvrkla, jako by ji někdo vypral na čtyřicet. U Rokle je vidět, jak ve dva metry hluboké prasklině ve dně proudí voda dál. Na dně nad bahnité srázy Povodí Moravy umístilo tabule upozorňující, že vstup na nezpevněné břehy kolem strouhy je jen na vlastní nebezpečí. Varování vyplývá z charakteru dna, které tvoří jen bahno a písek.

Při procházce po dně objevíme starou cestu do původní vesnice Kníničky, která zmizela při zaplavení přehrady a zbytky aleje, nádherné pařezy stromů pokácených ve válečných letech před rokem 1940, pamatující Třetí říši. Jejich koruny zřejmě viděly přípravu na stavbu Hitlerovy dálnice, která bude v nejbližší době znovu zahájena. Kolem vodního toku na dně můžeme najít těžko identifikovatelné zbytky strojů, láhev od sodovky z osmdesátých let, části téměř nového plastového zahradního příslušenství, schránky mlžů, ale především neuvěřitelné množství švestkových pecek. Přesto se po dně vypuštěné přehrady pohybují i lidé, nadaní neuvěřitelnou trpělivostí, kteří stále hledají ozdoby ztracené při koupání. V minulých dnech byla Policie ČR přivolána k nálezům výzbroje z II. světové války a v novinářských článcích je zdůrazňována nebezpečnost vstupu na dno plné třaskavin.

Hladina přehrady je dnes nižší až o pět metrů. Místa, kde se každoročně topili lidé, překonáte suchou nohou. Dno vypuštěné brněnské přehrady porůstají postupně řasy, vlhkomilné rostliny a semenáčky stromků. Lze zde pozorovat osidlování neobsazené plochy rostlinnými nájezdníky z souše.

U Brněnské přehrady se sice dnes na slunci opéká jen několik vyznavačů slunce na nudistické pláži, ale brněnská radnice věří, že přehradu dokáže vyčistit. Vyčistit od sinic. Právě to je cílem vypuštění přehrady a vápnění. Vyčistit přehradu bude nadlidský výkon, protože do Svratky, která napájí přehradu s každým deštěm z polí, stéká množství hnojiv a úrodného bahna. Exploze sinic byla zahájena s masivním používáním pracích prostředků s vysokým obsahem fosforu v devadesátých letech a nadměrným používáním strojových hnojiv. Do té doby byla přehrada nasycena jen dusíkem, který sám o sobě byl jen jedním z předpokladů růstu řas a sinic.

V restauracích kolem přehrady brněnští vědci už dávno odhalili řešení. Až prý bude nejhůř, od Blaníku přiletí práškovací letadlo, které podle legendy zbavilo Moravu Jožina z bažin. Zatím si ale můžete vypuštěnou brněnskou přehradu prohlédnout aspoň z balónů, které startují nad Rakovcem.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora I.Sáček, senior (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • FIALOVÁ, Barbora. Brněnská přehrada je jako minové pole. iDNES.cz [online]. 2009-07-06 [cit. 2009-07-16]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]