Přeskočit na obsah

Odložený verdikt volebních komisařů: Egyptským prezidentem je Mursí

Z Wikizpráv
Muhammad Mursí

Neděle

První egyptské demokratické prezidentské volby vyhrál kandidát a bývalý člen Muslimského bratrstva Muhammad Mursí. Oficiální výsledky dnes zveřejnila ústřední volební komise. Mursí získal 51,7 procenta hlasů a porazil tak bývalého premiéra Ahmada Šafíka.

60letý Mursí se stal v řadě egyptských prezidentů po čtyřech vojenských předchůdcích první civilní hlavou republiky. V televizním projevu po zveřejnění výsledků potvrdil váhu, kterou dává hlasu veřejnosti tím, že s prstem namířeným proti kameře a divákům prohlásil: „Dnes jste zdrojem moci, jak vidí celý svět.“

Šafík uznal porážku a podle svého mluvčího zaslal svému konkurentovi blahopřejný telegram, ve kterém mu popřál štěstí při plnění „náročného úkolu uloženého egyptským lidem“.

Na náměstí Tahrír v Káhiře se opět shromáždily desetitisíce lidí, připravených protestovat proti upevňování moci armády. Ti uvítali zvolení Mursího oslavami. Nově zvolenému prezidentovi pogratuloval i velitel armádní rady, která přechodně stojí v čele země, polní maršál Muhammad Husajn Tantáví. Formální blahopřání adresovala Mursímu i koptská pravoslavná církev. Deník Al Ahram popsal, že svržený a vězněný prezident Husní Mubarak přijal Mursího zvolení klidně, zatímco další jeho věznění spojenci reagovali s nářkem.

Volební komise původně měla vyhlásit výsledky už 20. června, ale nakonec své rozhodnutí odložila. Důvodem odkladu, který ale přispěl k růstu napětí, byla potřeba rozhodnout o zhruba 400 stížnostech na průběh voleb. Mursího štáb si stěžoval na to, že Šafíkovi příznivci nakupovali hlasy a manipulovali se seznamy voličů, Šafíkovi právníci pro změnu tvrdili, že v některých provinciích byly volební lístky již označeny hlasy pro Mursího.[1]

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Named Egypt’s Winner, Islamist Makes History. New York Times [online]. 2012-06-24 [cit. 2012-07-10]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  1. Officials delay announcing Egypt election winner. Fox News [online]. 2012-06-20 [cit. 2012-07-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)