Osm mrtvých a dva nezvěstní po požáru na nákladní lodi v Kaliningradu

Z Wikizpráv

Neděle

Loď v doku v Hamburku. Její kolegyně v Kaliningradu měla již štěstí méně; při porušení bezpečnostních procedur došlo k výbuchu, který si vyžádal osm obětí.

Osm lidí zahynulo a další dva jsou nezvěstní (pravděpodobně mrtví) po výbuchu a požáru, který nastal na nákladní lodi v námořním doku v Kaliningradu v Rusku. Kontejnerová loď MV Jenisej zrovna procházela opravami, když v 11:00 moskevského času došlo k výbuchu.

Při výbuchu zmizelo deset lidí; ještě týž den však bylo nalezeno osm těl obětí havárie, další dva jsou pravděpodobně rovněž mrtví, jejich ostatky však nalezeny nebyly. Další tři lidi byli zraněni.

Podle informací kapitána první třídy Igora Dygola, který krátce po neštěstí za námořnictvo promluvil, každá z obětí výbuchu na lodi získá odškodnění ve výši přes milion rublů, tedy asi 35 000 €.

Přístav, kde byla Jenisej ukotvena, se nacházel v uzavřeném městě v Baltijsku poblíž Kaliningradu. Pronajat byl petrohradské soukromé společnosti, která zde prováděla opravářské práce sama. Vyšetřování již začalo; vede ho vrchní admirál Vladimir Vysockij.

Vysockij již zmínil některá závažná porušení bezpečnostních předpisů, a to jak ze strany majitele plavidla, tak i správců přístavu, detaily však neupřesnil. Ruská zpravodajská agentura RIA Novosti však spekuluje, že zdrojem požáru a výbuchu byl náraz plynového hořáku do palivové nádrže.

Oběti neštěstí uctili obyvatelé Kaliningradu oficiálně smutečním dnem.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Eight dead and two missing after cargo ship fire in Kaliningrad, Russia na anglických Wikizprávách.

  • Families of ship fire victims in Kaliningrad to receive $43,000. RIA Novosti [online]. 2008-06-08 [cit. 2008-06-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)