Ostrava má nové logo, stálo více než dva miliony korun

Z Wikizpráv

Středa

Ostravský znak
Ostravské logo

Statutární město Ostrava oznámilo, že kromě tradičního znaku bude nově používat také logo. To vytvořilo Studio Najbrt, vlastními autory jsou Aleš Najbrt a Boris Meluš. Práce na logu trvaly téměř rok a studio za veškerá práva dostane od města 2 142 000 Kč (včetně DPH). Logo samotné přitom tvoří pouze text s názvem města a tři vykřičníky ve dvoubarevném provedení (OSTRAVA!!!), přičemž se počítá s postupným používáním pouze vykřičníků.

Dle vyjádření autorů mají tři vykřičníky vyjadřovat charakter města, jeho obyvatel i zeměpisné polohy. Mají být také odrazem dynamického rozvoje, energie, sebevědomí, furiantství a humoru typického pro tento region. Světlemodrá barva pak vychází z heraldické tradice.

Primátor Ostravy Petr Kajnar prohlásil: „Již v minulém období jsme se pokoušeli pro město vybrat nějaké logo, protože je výhodné, máme-li vedle oficiálního heraldického znaku i značku, která reprezentuje město i při méně oficiálních příležitostech. V minulosti jsme používali i celkem povedený slogan City in motion – Město v pohybu. Ukázalo se ovšem, že toto spojení má již zaregistrováno Ústí nad Orlicí a při mezinárodních veletrzích obdobný slogan používá každé druhé město. Proto jsme oslovili odborníky v této oblasti, konkrétně Studio Najbrt.“

Logo budou kromě samotné radnice využívat i městské obvody a společnosti zřizované městem.

Po představení veřejnosti vznikla na mnoha internetových serverech živá diskuze, ve které jedna skupina logo hájí, zatímco druhá kritizuje, především pro jeho strohost, primitivnost a především cenu za něj. Kritikům také vadí, že nebyla oslovena jiná grafická studia.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • MARKOVIČ, Jan. Ostrava následuje Prahu a Brno. Zaplatila si neobvyklé logo. iHNed.cz [online]. 2008-09-25 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [1].
  • NĚMEC, Jaroslav. OSTRAVA!!!. OstravaBlog [online]. 2008-09-25 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [2].