Ostrava má nové logo, stálo více než dva miliony korun

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Ostravský znak
Ostravské logo

Statutární město Ostrava oznámilo, že kromě tradičního znaku bude nově používat také logo. To vytvořilo Studio Najbrt, vlastními autory jsou Aleš Najbrt a Boris Meluš. Práce na logu trvaly téměř rok a studio za veškerá práva dostane od města 2 142 000 Kč (včetně DPH). Logo samotné přitom tvoří pouze text s názvem města a tři vykřičníky ve dvoubarevném provedení (OSTRAVA!!!), přičemž se počítá s postupným používáním pouze vykřičníků.

Dle vyjádření autorů mají tři vykřičníky vyjadřovat charakter města, jeho obyvatel i zeměpisné polohy. Mají být také odrazem dynamického rozvoje, energie, sebevědomí, furiantství a humoru typického pro tento region. Světlemodrá barva pak vychází z heraldické tradice.

Primátor Ostravy Petr Kajnar prohlásil: „Již v minulém období jsme se pokoušeli pro město vybrat nějaké logo, protože je výhodné, máme-li vedle oficiálního heraldického znaku i značku, která reprezentuje město i při méně oficiálních příležitostech. V minulosti jsme používali i celkem povedený slogan City in motion – Město v pohybu. Ukázalo se ovšem, že toto spojení má již zaregistrováno Ústí nad Orlicí a při mezinárodních veletrzích obdobný slogan používá každé druhé město. Proto jsme oslovili odborníky v této oblasti, konkrétně Studio Najbrt.“

Logo budou kromě samotné radnice využívat i městské obvody a společnosti zřizované městem.

Po představení veřejnosti vznikla na mnoha internetových serverech živá diskuze, ve které jedna skupina logo hájí, zatímco druhá kritizuje, především pro jeho strohost, primitivnost a především cenu za něj. Kritikům také vadí, že nebyla oslovena jiná grafická studia.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • MARKOVIČ, Jan. Ostrava následuje Prahu a Brno. Zaplatila si neobvyklé logo. iHNed.cz [online]. 2008-09-25 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [1].
  • NĚMEC, Jaroslav. OSTRAVA!!!. OstravaBlog [online]. 2008-09-25 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [2].