Přeskočit na obsah

Ostravské logo budí emoce

Z Wikizpráv

Sobota

Ostravský znak
Ostravské logo

Moravskoslezský deník dnes informoval, že nové logo Ostravy, které si představitelé města přímo objednali u pražského Studia Najbrt, vyvolalo bouřlivou debatu mezi čtenáři listu i na jeho webových stránkách. Také dle uspořádané ankety výrazně převažují odpůrci loga nad jeho příznivci. Odborníci z oboru přitom nové logo chválí.

Z reakcí čtenářů deník např. cituje Marka Cvitanoviče, který uvedl: „Jestli jste něco takového schválili jako logotyp třetího největšího města v České republice, tak jste se zcela pomátli na rozumu!!! Tři vykřičníky nejsou žádné furiantství a svéráz, nýbrž výraz, který ve svém psaném projevu používá člověk agresivní, a tudíž velmi primitivní!!!“ Jana Kubalová zase napsala: „Tři vykřičníky??? Za dva miliony??? A ještě k tomu od Pražáků??? Co ostravští návrháři, designéři, grafici??? Ti by neměli lepší nápad???“ Petr z Ostravy si myslí: „Barva jako logo Siemens, tři vykřičníky připomínají znak skupiny tři sestry – tři čárky v kosočtverci. A tohle vše teď symbolizuje Ostravu?“ Jiní naopak logo chválí, jedna čtenářka např. uvedla: „Jednoduché, moderní, skvělé, mám radost, že žiju ve městě, kde se tohle schválilo a kde se neudělá nějaký debilní klikyhák, třeba jako má náš kraj.“ Další žena, Petra Bednaříková, podotkla: „A vykřičníky nejsou jen agresivita – když máte radost, když jste nadšení, když jste plní energie – tak ty vykřičníky tam jen srší!!!“

Oslovení odborníci se shodli, že nové logo se jim líbí, mají jen některé připomínky. Např. Zbyněk Janáček, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity logo vítá, kritizuje však způsob, jakým bylo logo představeno veřejnosti. Domnívá se, že radnice měla představit celý rozsah prací a prezentovat možnosti použití loga v celé šíři. Takto jen ukázala obrázek a sdělila cenu. Dle něj bude logo společnost už navždy rozdělovat.

Petr Lysáček, vedoucí ateliéru intermediálního umění Fakulty umění Ostravské univerzity, považuje logo za málo nadčasové, přesto se mu koncept tři vykřičníků líbí. Dle jeho názoru vypadají razantně, graficky čistě a jsou „o něčem“. Ve věci ceny si neodpustil narážku na sportovce, když prohlásil: „Cena je asi v pořádku. Porovnejte si ji s tím, co dostane nějaký nedovzdělaný hokejista za den, i když v něm jenom trénuje.“

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • CHLEBOUNOVÁ, Miroslava. Nové logo Ostravy víří emoce. Moravskoslezský deník [online]. 2008-09-27 [cit. 2008-09-27]. Dostupné z: [1].