Přeskočit na obsah

Otevření Keplerova muzea a Keplerova konference

Z Wikizpráv

Středa

Jiří Grygar při otevření Keplerova muzea
Mezinárodní konference Keplerův odkaz v kosmickém věku

V Praze se koncem srpna konají v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 dvě významné akce spojené osobou matematika a astronoma Johanna Keplera.

První z nich je mezinárodní vědecká konference Keplerův odkaz v kosmickém věku (400 let od vydání Keplerova díla Astronomia Nova). Účastní se jí tři desítky světových astronomů, kteří se zabývají nejen současným přínosem Keplerových prací, ale např. i jeho spoluprací s ostatními astronomy své doby (přednáška Vicenta J. Martineze: Kepler a Galileo, zvláštní vztah mezi dvěma velkými astronomy) i dalšími aspekty jeho obsáhlého díla (příspěvek Tezire Olobo-Lalobo: Kepleriánské řešení současné ekonomické, politické a kulturní krize). Konferenci pořádá od 24. do 27. srpna 2009 Národní technické muzeum v Praze.

Druhou bylo 25. srpna 2009 otevření Keplerova muzea. Toto malé muzeum je umístěno v Praze v Karlově ulici č. 4 – v domě, kde Kepler během svého pobytu v Praze žil. Muzeum kromě informačních panelů nabízí několik displejů se zajímavými animacemi, např. záznamem reálného růstu sněhové vločky (Kepler byl první, kdo určil, že tvar sněhových vloček je vždy šestiúhelníkovitý). Je zde také funkční model zubového čerpadla, které Kepler vytvořil pro fontány na zahradě Rudolfa II.

Zvláštností muzea je i jeho vstupenka. Je na ní vytištěn mj. i staročeský, babylonský a hvězdný čas jejího zakoupení. Na rubu vstupenky je část renesanční mapy hvězdné oblohy. Celou mapu lze sestavit z 12 vstupenek.

Praha byla posledním městem, kde tento významný astronom trávil část svého života a které nemělo muzeum věnované jeho osobnosti a práci.

Zdroje[editovat]

audio symbol
audio symbol
Tato zpráva obsahuje zvukový záznam vztahující se k tématu.

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Packa (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.