Přeskočit na obsah

Při razii v Belgii policie vrtala i do hrobek

Z Wikizpráv
Jozef Van Roe (1874-1961), jeden z hodnostářů, jejichž hrobka byla navrtána. Tím druhým byl Léon-Joseph Suenens

Sobota

Ve čtvrtek došlo v belgickém Mechelenu k důkladné policejní prohlídce budov římskokatolické církve, která byla zdůvodněna podezřením, že církevní zaměstnanci sexuálně zneužívali mladistvé. Pravděpodobně se jednalo částečně o reakci na dubnové odstoupení biskupa Rogera Vangheluwa, který se s dvacetiletým zpožděním přiznal k dlouhodobému zneužívání svého nezletilého synovce.

Policie si odnesla stovky složek a počítač z domova kardinála a také navrtala dvě hrobky arcibiskupů, aby v nich mohla pomocí kamer hledat usvědčující dokumenty.

Římskokatolická církev se ústy svého nejvyššího belgického představitele Andréa-Josepha Léonarda vyjádřila v tom smyslu, že nakukování do hrobek je překvapující. Peter Adriaenssens, vedoucí komise pro vyšetřování podobných případů, naopak vyslovil znepokojení nad tím, že se možná do rukou policie skutečně dostaly nějaká vyjádření ohledně zneužívání, která byla vyslovena jejich původci s důvěrou, že nebudou dále šířena. A že se v souvislosti se zneužíváním „v posledních měsících šíří paranoia“.

Zdroje

[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Raid on churches in Belgium criticised by Vatican na anglických Wikizprávách.

  • Česká tisková kancelář. Vatikán je rozhořčen postupem belgické policie. Razie nebyla namístě, tvrdí. iHNed.cz [online]. 2010-06-25 [cit. 2010-06-26]. Dostupné z: [1].
  • TRAYNOR, Ian. Catholic headquarters in Belgium focus of police raids in sex abuse cases. Guardian [online]. 2010-06-24 [cit. 2010-06-27]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Vatican 'indignant' over Belgium police raids. BBC [online]. 2010-06-25 [cit. 2010-06-27]. Dostupné z: [3]. (anglicky)