Palauští policisté zadrželi čínské rybáře, jednoho zastřelili

Z Wikizpráv

Úterý

Pískové sousoší oslavuje palauskou žraločí rezervaci (archivní fotografie)

Jeden zastřelený čínský rybář a dva nezvěstní palauští policisté a jejich americký pilot, to je tragická bilance víkendového policejního zásahu proti člunu, který se věnoval nelegálnímu rybolovu ve vodách malého mikronéského státu Palau. Letadlo s dvěma policisty a americkým pilotem, které hledalo mateřskou loď čínských rybářů, se ztratilo beze stopy a ani po čtyřech dnech o něm nejsou žádné zprávy.[1]

Ke střelbě na čínský člun přistoupila policie až poté, kdy se ho nejprve snažila kontaktovat a odehnat z palauských vod a následně i vypálila varovné výstřely. Palau přísně dbá na ochranu ryb ve svých vodách, kde je i veliká žraločí rezervace.

Na člunu bylo celkem šest čínských rybářů, zbylých pět bylo zatčeno a obviněno z nelegálního rybaření a nezákonného vplutí. Možný trest za nelegální vplutí do palauských vod je až dva roky vězení a 50 000 amerických dolarů pokuty.

Dva policisté se vydali v letadle značky Cessna řízeném americkým pilotem najít mateřskou loď Číňanů, ale porouchaly se jim navigační přístroje a pak jim došlo palivo. Podle poslední zprávy, ve které nebyli schopni udat svou polohu, se chystali provést nouzové přistání.

Rozsáhlé pátrání na rozloze 6500 čtverečních námořních mil zatím nenašlo po letadlu žádné stopy. Zato se podařilo nalézt původně hledanou čínskou loď, a tak byly zatčeny další dvě desítky čínských rybářů.

Zdroje[editovat]

  1. NGIRAIRIKL, Oyaol. Palau search enters fourth day. Pacific Daily News [online]. 2012-04-05 [cit. 2012-04-05]. Dostupné z: [1]. (anglicky)

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Palau police shoot Chinese fisherman, police plane feared lost na anglických Wikizprávách.

  • Four feared dead in Pacific showdown. The Standard [online]. 2012-04-03 [cit. 2012-04-05]. Dostupné z: [2]. (anglicky)