Papandreu musí odejít, vyzývá opozice

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Od Papandrea se odklonil i ministr financí Venizelos

Řecká opozice vyzvala premiéra Papandrea, aby odstoupil, a nadále požaduje předčasné volby. Výzvu zopakoval její šéf Antonis Samaras v průběhu parlamentního zasedání, mezi jehož body bude patřit hlasování o důvěře vládě a o přijetí pomoci Evropské unie, která zahrnuje i povinnost vykonat krajně nepopulární škrty v rozpočtových výdajích.

Premiér Papandreu před tím ustoupil od svého plánu vyhlásit k novému balíku euro-pomoci referendum. K tomuto kroku ho přimělo rozhodnutí opozice podpořit nabídku Evropské unie i tlak jeho vlastních spolustraníků v čele s ministrem financí Evangelosem Venizelosem. Vládní socialisté dosud trpěli pocitem nespravedlnosti z toho, že veškerý hněv za dopady úsporných opatření dopadá na ně, a chtějí přenést část odpovědnosti i na opozici. I proto nechce Papandreu nyní připustit předčasné volby, jejichž případné vyhlášení označil za „katastrofální“. Podle něj musí pevná vláda nastavit podmínky stanovené plánem Evropské unie.

Evropští státníci varovali Řecko, že pokud nedodrží podmínky bailoutu, nedostane žádné další peníze. Papandreu připustil, že budoucí setrvání Řecka v eurozóně je v sázce.

Zatímco Papandreu by uvítal sestavení vlády velké koalice, aby se zodpovědnost rozprostřela na celé politické spektrum, Samaras naopak chce sestavení přechodné úřednické vlády.

Lidé na ulicích se vyjadřovali, že nadále podporují užívání eura v zemi, ale bojí se krize v budoucnosti. Jeden student řekl: „Myslím si, že musíme zůstat u eura, i když Evropská unie není svatá. Dělá politiku, která je v zájmu velmocí, a proto má Řecko problémy. Ale stejně poskytuje naší zemi podporu,“ dodal.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]