Přeskočit na obsah

Papandreu potvrdil, že řecké referendum bude o euru

Z Wikizpráv

Středa

Řecký premiér Jorgos Papandreu

Řecké referendum, jehož návrhem zaskočil premiér Jorgos Papandreu evropské státníky poté, co eurozóna dohodla podmínky nejnovější pomoci zadlužené balkánské zemi, se uskuteční 4. prosince. Otázka se bude týkat toho, zda se v zemi dál bude platit eurem.

Po naléhavém jednání Papandrea s evropskými státníky ve francouzském Cannes to potvrdil jak předseda eurozóny Jean Claude Juncker, tak sám Papandreu.

Především francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá premiérka Angela Merkelová se v průběhu dne snažili přesvědčit Papandrea, aby od svého plánu odstoupil a přijal dříve dohodnutý plán pomoci z evropských fondů. Ten ale požaduje po Řecku zásadní rozpočtové škrty, které zemi srážejí hluboko do recese. Ve hře byla i formulace otázky pro referendum.

Papandreu může na úsilí o vyhlášení referenda doplatit pádem vlády. Někteří ministři údajně s plánem na předání rozhodnutí do rukou lidu nesouhlasí podobně jako opozice. Na zprávu o plánu na vyhlášení referenda reagovaly prudkým propadem jak euro, tak evropské akcie.

Média v průběhu dne spekulovala, že právě na podobě otázky závisí budoucnost celého záchranného plánu. Zatímco zachování eura jako řecké měny má u Řeků stále ještě většinovou podporu, více než polovina Řeků nesouhlasí s přijetím další pomoci od evropských zemí.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Greek Referendum To Be On Euro Membership, December 4. Market News International [online]. 2011-11-02 [cit. 2011-11-02]. Dostupné z: [1]. (anglicky)