Přeskočit na obsah

Plynovod Nord Stream byl uveden do provozu

Z Wikizpráv

Úterý

Slavnostní spuštění plynovodu Nord Stream

Symbolickým otočením obřího ventilu spustili ruský prezident Dmitrij Medveděv a německá kancléřka Angela Merkelová plynovod Nord Stream. Do Evropy tak pod Baltským mořem začal proudit plyn ze Sibiře.

Spuštění Nord Streamu poslouží podle Medveděva posílení bezpečnosti v Evropě. „Jde o dlouho očekávanou událost, která znamená upevnění vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií, posílí bezpečnost včetně energetické bezpečnosti,“ řekl.

Merkelová označila projekt za „milník v energetické spolupráci“ a „základ spolehlivého partnerství“ mezi Ruskem a Evropou.

Svou délkou 1224 kilometrů je Nord Stream nejdelším podmořským plynovodem na světě. Ruským plynem zásobuje hlavně Německo, Velkou Británii, Nizozemsko, Francii a Dánsko. Ročně jím proteče na 27,5 miliardy kubických metrů plynu a po dokončení druhé linie se kapacita navíc zdvojnásobí.

Podle údajů mezinárodní ratingové agentury Fitch spuštění Nord Streamu negativně ovlivní společnost Naftogaz Ukrajina. Jeho obchody se mají od roku 2012 snížit na pětinu. Spuštění Nord Streamu je také diplomatickou porážkou Polska, přes které rovněž dosud do Evropy proudil ruský plyn.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]