Přeskočit na obsah

Požáry vyvolaly paniku u Los Angeles

Z Wikizpráv

Úterý

Fotografie NASA ukazuje kouř z lesních požárů šířený větrem k Los Angeles

Dva velké lesní požáry vypukly severně od kalifornského města Los Angeles. Spálily na 3700 akrů lesa a vyvolaly evakuaci více než 1200 lidí. Potvrzena byla jedna oběť neznámého bezdomovce žijícího v lepenkovém přístřešku. Agentura Associated Press uvedla, že další člověk zahynul při autonehodě za divoké evakuace.

Úřady předpokládají, že bude potřeba nařídit další evakuace, než se podaří dostat požár pod kontrolu.

Požáry vypukly severně od Los Angeles v údolí San Fernando a v Angeleském národním lese. K jejich rozšíření přispěl vítr o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu. Plameny přeskočily i přes osmiproudovou dálnici č. 210 vedoucí po severním okraji města, která musela být uzavřena.

Usedlík Glen Bell řekl agentuře Reuters, že se vinou zamčených domovních dveří málem nestihl evakuovat: „Padaly na nás jiskry. Když jsem rozbíjel dveře, viděl jsem, jak vzplál cypřiš hned u našeho domu.“

Požární inspektor okrsku Frank Garrido konstatoval, že hasiči zatím nemohou dostat plamen pod kontrolu. „Pánem je vítr, diktuje, co můžeme dělat.“

Na vině jsou větry vanoucí z blízké pouště Mojave směrem k Tichému oceánu. Vyskytují se pravidelně v období od podzimu do jara a jejich rychlost dosahuje až 113 km za hodinu.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Wildfires rage north of Los Angeles na anglických Wikizprávách.

  • ROBBINS, Liz. Wildfires Force Evacuations in L.A.. The New York Times [online]. 2008-10-13. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • BUIS, Alan. NASA Satellite Finds Something Fishy About Santa Ana Winds. NASA Jet Propulsion Laboratory [online]. 2004-03-11. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • 1 killed in Los Angeles-area wildfire. CNN [online]. 2008-10-13. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • MOHAJER, Shaya Tayefe. Wildfires burn homes, kill man in Los Angeles area. Associated Press [online]. 2008-10-13. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  • DOBUZINSKIS, Alex. Wildfires threaten L.A. homes; one man killed. Reuters [online]. . Dostupné z: [5]. (anglicky)