Přeskočit na obsah

Po celém světě proběhly akce proti globálnímu kapitalismu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Pohled na demonstranty v Zuccottiho parku na začátku listopadu

Tisíce lidí, kteří se účastní akce Okupujte Wall Street (Occupy Wall Street) nebo s ní sympatizují, dnes protestovaly po celém světě. Připomněly si tak dva měsíce od počátku tohoto hnutí na Manhattanu.

V newyorské obchodní čtvrti, kam se mohli demonstranti vrátit po nařízeném úklidu prostranství, dav vytlačil policisty a rozebral ploty, které policie rozmístila kolem Wall Street. Policie zadržela při roztržkách nejméně 175 lidí. Demonstranti se navíc vydali i na další místa v New Yorku, do metra a na velké mosty.

New York vykázal aktivisty ze Zuccottiho parku, který byl střediskem newyorských protestů, před dvěma dny. Nyní se mohli na tamní veřejná prostranství vrátit, ale nesmějí tam kempovat, tedy ani stavět stany, ani používat spací pytle.

V Los Angeles zatkla policie nejméně 20 demonstrantů, když likvidovala tábořiště ve středu města. Podobné demonstrace se konaly i v Portlandu v Oregonu a jiných amerických městech. Ve Washingtonu aktivisté naplánovali pochod na most Key Bridge, ketrý spojuje Washington s Virginií.

Protesty probíhaly i mimo Spojené státy. V Londýně vypršela lhůta, kterou úřady demonstrantům daly k tomu, aby vyklidili stany z prostranství před katedrálou sv. Pavla. Protesty proběhly také v Belgii, Německu a Španělsku. Řekové a Italové svolali mohutné, převážně studentské demonstrace, proti svým vládám, které bojují s finanční krizí nepopulárními úspornými opatřeními. Na pražské protivládní demonstraci, která se konala na Václavském náměstí, promluvil i představitel evropského hnutí proti globálnímu kapitalismu filosof Slavoj Žižek.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]