Přeskočit na obsah

Po dramatickém finiši v Brazílii získal Vettel třetí světový titul

Z Wikizpráv

Neděle

Konečné pořadí mistrovství světa formule 1 v roce 2012

Mistrem světa formule 1 se stal Němec Sebastian Vettel ze stáje Red Bull Racing. V napínavém posledním závodu sezóny, Velké ceně Brazílie na okruhu Interlagos, uhájil náskok před Španělem Fernandem Alonsem s ferrari.

Vettel vyhrál světový šampionát potřetí v řadě, což se před ním povedlo pouze Juanu Manuelovi Fangiovi a Michaelu Schumacherovi. V letošní sezóně vyhrál pět velkých cen a v pěti dalších se ještě vešel na stupně vítězů, dva závody nedokončil.

Z titulu měl radost, také proto, že podle jeho vyjádření musel Red Bull v průběhu sezóny překonávat i jiné než jen běžné překážky od svých soupeřů: „Samozřejmě nebudu jmenovat, ale spousta různých lidí na nás zkusila špinavé triky za hranicí fair play. Nikdy jsme se ale nenechali vykolejit, ustáli jsme všechno a dokázali jsme to dotáhnout až do úspěšného konce,“ řekl.

Nehody, déšť, drama[editovat]

Velká cena se zamotala hned na startu, kde Vettel doplatil na vlhkou trať, vyrazil pomalu, a hlavně měl záhy kolizi s domácím Brunem Sennou. Šťastně se mu vyhnuly další monoposty, jeho vlastní vůz ale byl poškozený a Vettel musel pokračovat s handicapem. Záhy se ale znovu dostal do první desítky, zatímco Alonso se posunul i s pomocí šikovného předjížděcího manévru svého týmového kolegy Massy na třetí místo.

Pořadím pak zamíchaly dvě dešťové přeháňky, při kterých zamířili někteří jezdci do boxů víc než jednou, protože nezvolili vhodnou směs pneumatik. Vettela později v podobné situaci přibrzdily další problémy. Kvůli závadě na vysílačce se neslyšel s mechaniky a ti na jeho příjezd do boxů nebyli připraveni. Němec tak musel na výměnu čekat. Vettel ale neztrácel optimismus. „Po takovém závodu se těžko hledají správná slova. Co mohlo, to se pokazilo. Místo vzteku a frustrace jsem ale stále věřil,“ řekl staronový světový šampion v cíli.

V závěru závodu se ale usadil Vettel na sedmém místě a Alonso na druhém, což by znamenalo pro Vettela nejtěsnější vítězství. Později Vettel ještě předjel Michaela Schumachera při jeho nahlášeném posledním startu ve formuli 1 v kariéře.

Na čele závodu došlo mezitím k dalším dramatickým momentům, například ke kolizi dnes nečekaně rychlého Nika Hülkenberga s Lewisem Hamiltonem, po které Brit odstoupil a Němec byl potrestán. Další kolize, při které rozbil svůj vůz Paul di Resta, pak drama ukončila, na trať vyrazil zpomalovací vůz a vydržel před startovním polem až do cíle. Alonso dojel druhý, Vettel šestý a získal tak titul mistra světa.

Výsledky Velké ceny Brazílie: 1. Button (V. Brit., McLaren), 2. Alonso (Šp.), 3. Massa (Braz., oba Ferrari), 4. Webber (Aus., Red Bull), 5. Hülkenberg (Force India), 6. Vettel (Red Bull), 7. Schumacher (vš. Něm., Mercedes), 8. Vergne (Fr., Torro Rosso).

Konečné pořadí mistrovství světa: 1. Vettel (Něm., Red Bull) 281, 2. Alonso (Šp., Ferrari) 278, 3. Räikkönen (Fin., Lotus) 207, 4. Hamilton 190, 5. Button 188 (oba V. Brit., oba McLaren), 6. Webber (Aus., Red Bull) 179, 7. Massa (Braz., Ferrari) 122, 8. Grosjean (Fr., Lotus) 96.

Konečné pořadí Poháru konstruktérů: 1. Red Bull 460, 2. Ferrari 400, 3. McLaren 378, 4. Lotus 303, 5. Mercedes 142, 6. Sauber 126, 7. Force India 109, 8. Williams 76.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Drama v Brazílii: Vettel si dojel pro titul v dešti a s nabouraným autem. iDNES.cz [online]. 2012-11-25 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z: [1].
  • Konkurence neuspěla ani se špinavými triky, oddechl si staronový šampión Vettel. Novinky.cz [online]. 2012-11-25 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z: [2].