Podezření na odposlechy Murdochovými médii se prošetřují už i v USA
FBI zahájil vyšetřování, které má odhalit, zda média vlastněná společností News Corp. magnáta Ruperta Murdocha odposlouchávala telefony obětí teroristických útoků na New York a Washington v roce 2001. FBI bude zjišťovat, zda se zaměstnanci Murdochových médií nepokoušeli nezákonně dostat k soukromým hovorům, hlasovým schránkám anebo nahrávkám hovorů obětí a jejich příbuzných, anebo zda se nepokoušeli podplatit policii ve snaze získat takové materiály. Agenturu o vyšetřování požádal kongresman za New York Peter King.
Skandál, který zasáhl Murdochovo mediální impérium, se tak rozšířil do Spojených států. Aféra již vedla k ukončení vydávání nedělníku se 168letou tradicí News of the World, k zadržení již devíti jeho bývalých zaměstnanců a k tomu, že News Corp. vyslyšela protesty médií a politiků proti jejímu zájmu ovládnout televizi BSkyB.
80letý Rupert Murdoch a jeho syn James dnes nejprve oznámili, že se nezúčastní úterního slyšení před britským parlamentem, oba se omluvili pro zaneprázdnění. Později ale změnili názor a vyslyšeli výzvu k účasti. Před parlamentní vyšetřovací komisí bude vypovídat i Rebekah Brooksová, někdejší editorka News of the World a v současnosti šéfka britské divize News Corp.
Ve Spojených státech Murdoch vlastní rovněž významná média, zejména ekonomický The Wall Street Journal a televizní program Fox News.
Související zprávy
[editovat]- 13. července – News Corp. ustoupila od převzetí společnosti BSkyB
Zdroje
[editovat]- Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy US Starts Investigation on Whether 9/11 Victims' Phones Were Hacked, vydané společností Hlas Ameriky. Text všech zpráv Hlasu Ameriky je uvolněný jako volné dílo.