Přeskočit na obsah

Podle Obamy nevede k míru mezi Izraelem a Palestinou žádná zkratka

Z Wikizpráv

Středa

Jednání Valného shromáždění OSN

Americký prezident Barack Obama řekl zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů, že ke konci izraelsko-palestinského konfliktu nevede žádná zkratka. Obama je prý frustrovaný zdrženími v mírovém procesu, ale dále věří, že spor musí být vyřešen prostřednictvím jednání mezi Izraelci a Palestinci, a nikoli rozhodnutím OSN.

Zástupci Palestiny chtějí v New Yorku požádat o přijetí Palestiny do OSN jako samostatného státu.

Obama se věnoval i širšímu okolí arabského světa. Podle něj má svět za sebou v této geografické oblasti rok demokratizačního „zemětřesení“. Členové OSN ještě musejí podle Obamy vykonat více práce, aby pomohli arabským zemím v obnově po událostech tzv. „Arabském jara“. Bezpříkladný mandát intervenovat v Libyi podle amerického prezidenta ukazuje, čeho může dosáhnout mezinárodní spolupráce. Díky úsilí OSN a Ligy arabských zemí se zabránilo v průběhu tamních politických nepokojů „masakru“.

Vyzval k uvalení sankcí na režim Sýrie, když řekl, že Syřané ukázali odvahu ve své snaze o spravedlnost.

Obama vyzdvihl také rozvoj v Jižním Súdánu, kde vznikl na základě referenda nový stát. Také připomněl, že díky úsilí Rady bezpečnosti OSN došlo k pokroku při překonávání politické krize také v Pobřeží slonoviny.

Za riziko pro světovou bezpečnost označil například jaderné zbraně. Kvůli nim požádal o větší tlak na Írán a Severní Koeru.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]