Přeskočit na obsah

Powell podpořil Obamu

Z Wikizpráv

Neděle

Colin Powell v roce 2003, kdy mluvil na půdě OSN o nebezpečí plynoucím z Iráku

Prezidentská kandidatura demokrata Baracka Obamy, která v posledních dnech ztrácí převahu nad republikánskou konkurencí, získala další pozitivní impuls, když mu vyslovil svou podporu bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. Stalo se tak v interview na televizní stanici NBC.

Jeho krok znamená další ránu pro republikánskou kandidaturu. Bývalý armádní generál Powell byl spojen s několika předchozími republikánskými prezidenty, Bushem starším, Reaganem a naposledy s Bushem mladším, jehož byl prvním ministrem zahraničí. Navíc je McCainovým vrstevníkem a v počátku se aktivně angažoval v republikánské kampani například doporučením Sarah Palinové jako kandidátky na viceprezidentku. Podle pozorovatelů ho od podpory McCaina odradilo negativní směřování kandidátovy kampaně.

Powell prohlásil, že Spojené státy americké potřebují prezidenta, který „nebude jen pokračovat v politice, kterou jsme prováděli posledních několik let“. Na Obamovi ho prý zaujaly schopnost inspirovat a charakter jeho kampaně, která začleňuje více proudů.

Jeho podpora naopak prý nesouvisí se změnou postojů k válce v Iráku, u jejíhož rozpoutání sám stál, když jménem USA vystoupil na půdě OSN a představil důkazy údajného vyzbrojení Iráku zbraněmi hromadného ničení. Powell kritizoval způsob, jakým Spojené státy vedly válku v Iráku po dobytí Bagdádu, ale vidí v irácké situaci v současnosti značné zlepšení. Obama byl vždy odpůrcem Bushe a jeho administrativy v souvislosti s tímto tématem.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • SCHMITT, Richard B.. It's official: Colin Powell endorses Barack Obama. Los Angeles Times [online]. 2008-10-19 [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • CONNOLLY, Kevin. Powell move a bitter blow to McCain. BBC [online]. 2008-10-19 [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Powell: Support for Obama doesn't mean Iraq war wrong. CNN.com [online]. 2008-10-19 [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [3]. (anglicky)