Pravice vyhrála české parlamentní volby, Paroubek odchází

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sada volebních lístků pro volby do Poslanecké sněmovny PČR ve středočeském volebním kraji

Sobota

Úspěchem pravice a nových stran skončily volby do poslanecké sněmovny. Vítězkou voleb se sice stala sociální demokracie, ale její výsledek daleko zaostává za předvolebními průzkumy, a tak strana ztratila praktickou šanci sestavit vládu. Pravice reprezentovaná ODS a TOP 09 a pravostředové Věci veřejné získaly ve sněmovně dohromady 118 mandátů. Pátou stranou ve Sněmovně zůstali komunisté. Dolní parlamentní komoru opouštějí po jednom volebním období zelení a také lidovci, kteří byli ještě vloni ve vládě a do českého parlamentu patřili trvale už od první republiky.

Zklamání ale zažily i ostatní dosud sněmovní strany. ODS přišla o většinu, získala nejnižší počet hlasů v historii a poprvé od svého vzniku prohrála volby v Praze, kde získala nejvíc hlasů TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Schwarzenberg poděkoval především mladým voličům, kteří podle něj podpořili jeho stranu, přestože jim TOP 09 nabídla pouze vizi, a žádné sliby. Podle Petra Nečase dali voliči ODS varování, nicméně obecně podpořili pravicovou myšlenku. Nečas je připraven zahájit jednání o koalici „rozpočtové odpovědnosti“.[1] Koaliční rozhovory mezi TOP 09 a ODS začnou hned v příštím týdnu, dohodli se Nečas a Schwarzenberg na krátkém večerním setkání.

Radek John a jeho Věci veřejné, které získaly ve sněmovně poprvé hned 24 mandátů, už vyhlásili podmínky, za kterých jsou ochotni stát se součástí vládní koalice. Jde jim hlavně o zdravotní a školskou reformu, o boj s korupcí a snižování zadlužení země.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek uznal, že země směřuje k pravicové koalici.[2] Podle něj ve volbách prohráli „obyčejní lidé“.[3]

Jedinou sněmovní stranou, které zůstal stejný počet mandátů, jsou komunisté, i když i jejich procentuální výsledek se zhoršil. Předseda komunistů Vojtěch Filip vyhlásil připravenost strany „spolupracovat s každým, kdo chce zlepšit situaci“.

Mapa vítězů v jednotlivých krajích: V Praze vyhrála TOP 09, v Jihočeském, Středočeském, Královehradeckém a Libereckém kraji ODS a ve zbylých devíti krajích byla nejsilnější ČSSD
Parlamentní volby v Česku 2010 - neoficiální výsledky
Strany Volební lídr Procenta Změna Křesel Změna
  ČSSD Jiří Paroubek 22,09 % −10,02 % 56 −18
  ODS Petr Nečas 20,22 % −15,16 % 53 −28
  TOP 09 Karel Schwarzenberg 16,71 % +16,71 % 41 +41
  KSČM Vojtěch Filip 11,27 % −1,54 % 26 ±0
  Věci veřejné Radek John 10,88 % +10,88 % 24 +24
  KDU-ČSL Cyril Svoboda 4,39 % −2,83 % 0 −13
  SPO - Zemanovci Miloš Zeman 4,33 % +4,33 % 0 ±0
  Suverenita Jana Bobošíková 3,67 % +3,21 % 0 ±0
  Strana zelených Ondřej Liška 2,44 % −3,85 % 0 −6
  ostatní   4,00 % 0 ±0

Paroubek, Svoboda, Liška a Zeman končí[editovat]

Jiří Paroubek opouští post předsedy sociální demokracie

Na špatný výsledek svých stranických kandidátek postupně zareagovali i tři předsedové dosud sněmovních stran: Jiří Paroubek, Cyril Svoboda a Ondřej Liška. Svoboda rezignoval na svou funkci okamžitě a vyhlásil, že v červnu by se měl sejít sjezd strany. Tam by mělo dát své funkce k dispozici celé vedení strany. Podle místopředsedkyně Michaely Šojdrové bude voličům záhy scházet ve sněmovně strana s křesťanskodemokratickým programem.

Na večerním setkání bude o svolání sjezdu jednat i vedení zelených. Jejich předseda Ondřej Liška už oznámil, že na sjezdu složí funkce celé vedení strany.

Přestože to tak zpočátku nevypadalo, podvečerní jednání v Lidovém domě přineslo i zprávu o rezignaci Jiřího Paroubka na funkci předsedy ČSSD. Z předsedů, kteří po volbách končí, byl ve funkci nejdéle – již od roku 2006. „Je to moje rozhodnutí, aby nedošlo k nedorozumění,“ zdůraznil pro novináře.[4] Předsednickou agendu předá svým zástupcům do deseti dnů a už nebude zasahovat do jednání o případné vládní koalici. To za sociální demokracii povede její první místopředseda Bohuslav Sobotka. Ten sice požádal jako zástupce vítězné strany o schůzku prezidenta Klause, na němž nyní bude ležet úkol jmenovat nového premiéra, ale zároveň uznal, že by měl prezident pověřit sestavením vlády toho, kdo bude mít reálnou šanci uspět. Potenciální partneři ČSSD zároveň záhy oznámily, že ani změna v čele ČSSD neznamená, že by pro ODS, TOP 09 nebo Věci veřejné byla nyní přijatelným koaličním partnerem.

Stranu, která je po něm pojmenovaná, hodlá opustit i Miloš Zeman. Fakt, že Zemanovci nepřekročili hranici pro vstup do sněmovny, pro něj znamená, že nepřesvědčil voliče o svých myšlenkách, a domnívá se, že místo ve straně mají dostat mladší.

Mezi další poražené patří i bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer, který byl sice volebním lídrem v Olomouckém kraji, ale kvůli preferenčním hlasům ho přeskočili kandidáti, kteří byli na lístcích za ním a poslancem už nebude.

Zdroje[editovat]

  • Sečteno 99,9 %: ČSSD a ODS zeslábly, volby smetly lidovce a zelené. iDNES.cz [online]. 2010-05-29, rev. 2010-05-29 [cit. 2010-05-29]. Dostupné z: [4].
  1. Sečteno 99,9 %..., iDNES.cz
  2. Země má nakročeno k pravicové koalici, přiznal Paroubek. iDNES.cz [online]. 2010-05-29 [cit. 2010-05-29]. Dostupné z: [1].
  3. Šéf ČSSD Paroubek po volbách rezignoval. Prohráli obyčejní lidé, řekl. iDNES.cz [online]. 2010-05-29 [cit. 2010-05-29]. Dostupné z: [2].
  4. Volby zlomily Paroubkovi vaz. ČSSD povede Sobotka. Týden.cz [online]. 2010-05-29 [cit. 2010-06-01]. Dostupné z: [3].