Přeskočit na obsah

Premiér Tasmánie David Bartlett odstoupil z funkce

Z Wikizpráv

Neděle

Dnes již bývalý tasmánský premiér David Bartlett

Premiér australského státu Tasmánie David Bartlett nečekaně odstoupil jak ze své premiérské funkce, tak z funkce vůdce tasmánské části Australské strany práce. Své rozhodnutí oznámil ve 3 hodiny odpoledne a posléze je potvrdil přes sociální síť Facebook, přičemž jako důvod své rezignace uvedl rodinu.

V prohlášení uvádí, že jeho sedmidenní pracovní týden měl za následek, že neměl čas být otcem pro své děti, Matildu a Hudsona: „Pracovat sedm dní v týdnu a zároveň chtít být dobrým otcem pro Hudsona a Matildu se v souvislosti s tím, jak děti stárnou, začalo navzájem vylučovat.“

Otěže po Bartlettovi převezme Lara Giddingsová, která byla doposud jeho zástupcem a kterou také podpořil: „Lara Giddingsová bude výjimečný premiér a má mou plnou podporu“.

Bartlettovi, který stál v čele poměrně mladé vlády, začalo jeho současné funkční období po volbách 2010, které skončily bez jednoznačného vítěze a až po třech týdnech se podařilo sestavit menšinovou vládu Australské straně práce a Australským Zeleným. Sám Bartlett se do popředí dostal po Paulu Lennonovi, který svou kariéru skončil rezignací v květnu 2008 — Bartlett tak byl premiérem dohromady více než dva roky.

Bartlett odchází v době, kdy průzkumy mínění ukazují nespokojenost s vládou, ovšem takto krátce po volbách nebyla změna vůdce pravděpodobná a Bartlettova pozice v rámci strany nebyla ohrožena.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Premier of Tasmania, David Bartlett, resigns na anglických Wikizprávách.

  • David Bartlett quits as Tasmanian premier for family reasons. The Australian [online]. 2011-01-23 [cit. 2011-01-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)