Prezident Klaus je pod palbou kritiky zleva i zprava

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Prezident Klaus už je prý jako císař František Josef I. (na obrázku)

Sociálně-demokratický expremiér Jiří Paroubek i jeho nástupce za ODS Mirek Topolánek se po delší době shodli, když oba kritizovali prezidenta Václava Klause za jeho angažovanost v době senátních voleb. Klaus vystoupil na obranu hejtmanů ODS, kteří neuspěli v krajských volbách, ale i na podporu senátorských kandidátů strany, jíž je čestným předsedou, po jejich dílčím neúspěchu v prvním kole senátních voleb.

Klaus po krajských volbách hájil hejtmany a nepřímo svalil vinu za jejich porážku na vedení strany a politiku vlády premiéra Topolánka. Postavil se tak na stranu formující se Topolánkovy vnitrostranické opozice vedené pražským primátorem Pavlem Bémem. Topolánek se zdržel komentářů až do svého dnešního vystoupení na půdě sněmovny, kde na adresu Klause mimo jiné prohlásil: „Já si myslím, že jeho zasahování do dění v ODS přesahuje jeho aktivní roli v politice. Mám pocit, že je více aktivistický, než sám sliboval. Role nadstranického prezidenta mu slušela lépe.“

Zpronevěření se zásadě nadstranického prezidenta vyčítal Klausovi i Paroubek. Ten si po nejnovějších případech podpory občanských demokratů před senátními volbami přisadil a přirovnal prezidenta ke „stařičkému mocnáři Františku Josefu I.. Odkázal tak na poslední podporu Klause věnovanou libereckému hejtmanovi Pavlu Skokanovi, při které se oba pravicoví politici nechali fotografovat s běžnými lidmi. Podle informací tisku ale byly skupinky dětí pro fotografování předem připravené. „Něco podobného se stávalo při návštěvách stařičkého mocnáře Františka Josefa I. Přátelé, myslím, že žijeme v civilizované zemi, v době, která už dávno překonala, nejméně o tři generace, dobu císaře Františka Josefa I. Pan prezident není monarcha, už vůbec ne absolutní monarcha. A měl by se podle toho chovat,“ řekl Paroubek.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • LEINERT, Ondřej. Topolánek kritizoval Klause: Už to s tím aktivismem přehání. iHNed.cz [online]. 2008-10-24 [cit. 2008-10-24]. Dostupné z: [1].
  • VIDEO: Klaus pod palbou, Paroubek ho přirovnal ke stařičkému mocnáři. Novinky.cz [online]. 2008-10-24 [cit. 2008-10-24]. Dostupné z: [2].