Prezident Mali Touré dva týdny po puči odstoupil

Z Wikizpráv

Neděle

Amadou Toumani Touré v roce 2010

Situace v Mali po březnovém puči se dále uklidňuje. Poté, co vojenská junta souhlasila s dohodou o předání moci prozatímní civilní vládě, oficiálně odstoupil svržený prezident Amadou Toumani Touré, který tím rovněž dodatečně dodal převratu ústavní rámec.

Touré nejprve zaslal zprávu písemně zahraničním vyjednavačům, později dostal příležitost vystoupit před kamery francouzské a státní malijské televize. Řekl: „Činím tento krok bez jakéhokoli nátlaku a v dobré vůle, zejména z lásky ke své zemi.“

Dohoda sjednaná s pučisty zajišťuje jejich beztrestnost, ale na druhé straně umožňuje Tourému, aby si bez obav o své bezpečí našel v Mali libovolné místo pro svůj pobyt. Dohodu vynutilo africké mezinárodní společenství tvrdými sankcemi, které způsobily mimo jiné to, že hlavní město Bamako bylo dvanáct hodin každý den bez dodávek elektřiny.

Tourého nahradí ve funkci jako úřadující prezident do voleb předseda parlamentu Dioncounda Traoré.

63letý Touré byl prezidentem od roku 2002, ale již před tím vykonával v letech 1991 až 1992 funkci úřadujícího prezidenta při přechodu země od vojenské diktatury Moussy Traorého k civilní demokracii. Poté prohrál prezidentské volby a vzdal se svého úřadu bez protestů, čímž si vysloužil značné uznání. Politicky aktivní zůstal a o deset let později se stal řádným prezidentem.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Mali’s President, Ousted in Coup, Steps Down. New York Times [online]. 2012-04-08 [cit. 2012-04-09]. Dostupné z: [1]. (anglicky)