Přeskočit na obsah

Pro sochaře Trbuška představují Tři králové náročnou pouť

Z Wikizpráv

Sobota

Jeden ze Tří králů od Adama Trbuška

Počátkem září 2011 se v Berouně uskutečnily již tradiční hrnčířské trhy, na kterých se představili výrobci z Čech, ale i z řady dalších evropských zemí. Převládala užitková keramika z hlíny a kameniny. Na malé výstavě uměleckých tvůrců uprostřed náměstí mě mimo jiné zaujala i instalace Tři králové od studenta a sochaře Adama Trbuška – a tak jsem autora vyzpovídal.

Na hrnčířských trzích v Berouně jste na výstavě představil skupinu tří soch nazvanou Tři králové. Věnujete se umělecké tvorbě pravidelně? Jak jste se k ní dostal?
Na tuto otázku bych si dovolil odpovědět pozpátku. S keramikou, která také byla prezentována na hrnčířských trzích v Berouně, jsem se poprvé seznámil při navštěvování lidové umělecké školy v Havlíčkově Brodě, kde se mě po nějaké době ujal keramik a pedagog Václav Černoch. Pod jeho vedením jsem pokračoval v přípravách na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Bechyni. V té době jsem začínal mít značný vztah k výtvarné kultuře. Opravdového zájmu o uměleckou činnost jsem ale nabyl během studia na bechyňské škole, kde jsem také absolvoval obor výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. V době, kdy jsem vytvářel sousoší Tři králové (vytvořil jsem mimo jiné i objekty Exodus či torzo Kupid, které byly v Berouně také vystaveny), jsem studoval na Masarykově univerzitě, a výtvarná tvorba pro mě byla spíše odpočinkem než pravidelnou činností.

Co děláte nyní?

Po absolvování školy v Bechyni jsem znovu navázal na výtvarnou tvorbu a nyní studuji obor sochařství pod vedením profesora akad. soch. Jiřího Beránka na Západočeské univerzitě v Plzni.

Když jsem ty Tři krále viděl, měl jsem pocit, že mi něco připomínají. Navedlo mě to k filmu od Zuzany Studené La Citadelle. Inspiroval jste se někde?

Samozřejmě člověka ovlivňuje vše, s čím přijde v životě do kontaktu. U Tří králů jde o náročnou pouť životem, kterou každý musíme podstoupit bez ohledu na to, jak obtížná bude.

Děláte také běžné hrníčky?

Bohužel jediné, co mě zaujalo z «užitkové keramiky», je cit pro keramiku pálenou dřevem, kterou v Berouně prezentoval Martin Hadrava. Sám ale užitkovou keramiku vytvářím jen zřídka.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy

[editovat]