Protesty proti prezidentu Zemanovi doprovázely 25. výročí sametové revoluce

Z Wikizpráv

Pondělí
(aktualizováno 18. listopadu 2014)

Červené karty vystavené prezidentu Zemanovi od demonstrantů, Malinovského nám., Brno

Dvacáté páté výročí sametové revoluce doprovázely demonstrace proti prezidentu republiky Miloši Zemanovi mimo jiné v Praze, Ostravě a Brně. Kritice byly vystaveny jeho postoje při nedávné návštěvě Čínské lidové republiky, zlehčování okolností demonstrace studentů ze 17. listopadu 1989, stejně jako urážlivá prohlášení vůči členkám ruské kapely Pussy Riot, veřejně doprovázená vulgarismy.

Na pražské Národní třídě, kam prezident republiky nedorazil, se v dopoledních hodinách shromáždilo několik tisíc osob, které svůj nesouhlas vyjádřily zvednutými červenými kartami, symbolizujícími vyloučení ze hry. Některé karty obsahovaly vzkaz v podobě slova „demise“. Transparenty nesly expresivní hesla „Miloše do koše“, „Miloši, drž už pussynku“ či „Stydím se za svého prezidenta“. Slyšet byli také podporovatelé hlavy státu skandováním: „Ať žije Zeman!“ Nad prezidentovou bagatelizací studentské demonstrace před 25 lety se podivil ministr pro lidská práva a menšiny Jiří Dienstbier, když prohlásil, že ještě v roce 1989 měl prezident opačný názor.

Miloš Zeman chráněn deštníky před vajíčky a rajčaty

V Brně bylo shromáždění, čítající nejméně 600 hlav, zahájeno na Malinovského náměstí. Když se vydalo přes Kobližnou ulici, nabíralo na síle. Po dojití k orloji na náměstí Svobody byly červené karty, pomalované nápisem „faul“ a z druhé strany osobními vzkazy, zabaleny do balíku a poštou odeslány na Pražský hrad. Nespokojení občané v řadů desítek osob se sešli také na náměstí Dr. E. Beneše v Ostravě.

Demonstrace organizovala iniciativa na sociálních sítích nazvaná „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente“.

Odpoledne se protesty přenesly na Albertov, kde Miloš Zeman s dalšími hlavami států visegrádské čtyřky a Německa odkryli pamětní desku připomínající studentské události 17. listopadu 1989.

Červené karty demonstrujících na Albertově

Z reproduktorů na Albertově znělo prohlášení demonstrantů, které mimo jiné uvádělo: „Pane prezidente, Miloši Zemane, přestože jste dostal podporu nadpoloviční části zúčastněných voličů a slíbil jste, že zemi sjednotíte a budete ji s úctou a patřičnou odpovědností zastupovat, získané funkce jste se zpronevěřil a nezastupujete občany této země.“ Český prezident byl, na rozdíl od svých kolegů odměněných potleskem, hlasitě vypískán. Během projevu uvozeného slovy: „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety… ,“ museli být politici na tribuně chráněni před dopadajícími rajčaty, vajíčky a dalšími předměty. Německého prezidenta Joachima Gaucka zasáhla skořápka vejce.

Vulgární heslo na transparentu během shromáždění na Albertově v reakci na Zemanův slovník

Předseda vlády Bohuslav Sobotka, jenž 17. listopadu uskutečnil cestu do Washingtonu, D.C., zaujal po příletu vyvážený postoj, když sdělil: „Na prezidenta se vejce neházejí, nemá ale rozdělovat společnost“. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nepovažoval vypískání za „selhání [Zemanových] odpůrců“. Naopak vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš klasifikoval jednání protestujících jako ostudné.

Rozsáhlé protesty komentovala také světová média. Německý tisk i britská BBC uvedly, že jejich spouštěčem byl Zemanův přátelský postoj k Rusku. List Die Welt na adresu prezidenta dodal: „Lidé … jsou z hlavy státu frustrovaní. V rozhlase se vyjádřil vulgárně jako v hospodě nejnižší cenové skupiny. Před několika dny chválil v Číně tamní režim, od kterého se chce údajně učit… .“ Francouzský deník Paris Match zvolil fotografii protestujících Pražanů s červenou kartou nad hlavou mezi fotografie dne. Slovenský portál Pravda.sk i rakouská agentura APA si všimly, že transparenty obsahující vulgární výrazivo byly cílenou reakcí na Zemanův zhrublý slovník.

Galerie[editovat]

„Chci si s Vámi promluvit, pane prezidente“ v Brně

„Chci si s Vámi promluvit, pane prezidente“ v Praze

Shromáždění na Albertově

Zdroje[editovat]

  • Několik tisíc lidí na Národní třídě ukázalo Zemanovi červenou kartu. Novinky.cz [online]. 2014-11-17 [cit. 2014-11-17]. Dostupné z: [1].
  • Lidé mohutně vypískali Zemana. Před rajčaty ho chránila ochranka. Lidovky.cz [online]. 2014-11-17 [cit. 2014-11-17]. Dostupné z: [2].
  • Zeman dostal červenou kartu i v Brně a Ostravě. Novinky.cz [online]. 2014-11-17 [cit. 2014-11-17]. Dostupné z: [3].
  • Světová média: Češi chtějí druhého Havla, Zeman i další politici opak. Lidovky.cz [online]. 2014-11-17 [cit. 2014-11-18]. Dostupné z: [4].
  • Světová média: Češi chtějí druhého Havla. Týden.cz [online]. 2014-11-17 [cit. 2014-11-18]. Dostupné z: [5].
  • Sobotka: Na prezidenta se vejce neházejí, nemá ale rozdělovat společnost. iDNES.cz [online]. 2014-11-17 [cit. 2014-11-18]. Dostupné z: [6].
  • Czech president pelted with eggs on revolution anniversary. BBC News Europe [online]. 2014-11-17 [cit. 2014-11-18]. Dostupné z: [7]. (anglicky)