Přeskočit na obsah

První volební data nahrávají Obamovi, McCain vytáhl strašidlo nukleární války

Z Wikizpráv

Středa

McCain podle průzkumů prohrává, a tak přitvrzuje

Podle průzkumů si demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama udržuje náskok před republikánským konkurentem Johnem McCainem na úrovni čtyř až deseti procent. Trend teď potvrzují první reálná čísla ze skutečných voleb. I když poměry hlasů nemohou být dosud známy, k předčasnému hlasování zatím ve vyrovnaných státech se vydalo zatím víc registrovaných voličů z demokratické strany oproti předchozím volbám a lepší je také trend v počtu voličů černé pleti ve státě Georgie.

McCain v takové situaci připomněl své zkušenosti z karibské krize, která v roce 1962 hrozila přerůst v jaderný konflikt. Na shromáždění v Pensylvánii přesvědčoval voliče, že je na takové krizové situace lépe připraven než jeho protějšek.

Data z předčasného hlasování vyznívají pro republikány jen na Floridě[editovat]

Paul Gronke z Informačního střediska pro předčasné hlasování Reed College okomentoval příznivá čísla pro Obamu slovy: „Tohle nejsou dobré zprávy pro Johna McCaina. Je to běh na 100 yardů a Obama už má 20 yardů náskok.“ Zástupci volebních orgánů ale varují před uspěchanými závěry.

Demokrati volí mnohem častěji v předčasném hlasování zvláště ve vyrovnaných státech Ohiu, Severní Karolíně, Iowě, Nevadě a Novém Mexiku. V Coloradu jsou čísla vyrovnaná, republikáni tvrdí, že vedou v korespondenčním hlasování na Floridě.

Záznamy vedené v mnoha státech ukazují, jestli jsou voliči členy politické strany, nebo jsou nezávislí. V některých státech se podle federálního zákona o volebním právu zaznamenávají i údaje o rasovém původu. Sčítání hlasovacích lístků neproběhne dřív než v den voleb, 4. listopadu.

McCain: Byl jsem u jaderné krize[editovat]

McCain sloužil v roce 1962 na americké letadlové lodi USS Enterprise, a proto tvrdí, že lépe chápe riziko jaderného konfliktu. „Vím, jak blízko jsme byli k jaderné válce a nebudu prezidentem, který (v okamžiku krize) bude muset podstoupit první zkoušku. Já už jsem ji podstoupil. Senátor Obama ne.“

Obama mezitím oznámil přerušení kampaně na dva dny, aby navštívil svou nemocnou babičku. Před necelým měsícem kritizoval McCaina za to, že chtěl přerušit kampaň z důvodu ekonomické krize.

Zdroje[editovat]

  • WOLF, Richard. Early voting a boost for Dems. USA Today [online]. 2008-10-22 [cit. 2008-10-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)