Přeskočit na obsah

Putin je znovu ruským prezidentem, má za sebou slib

Z Wikizpráv

Pondělí

Putin při inauguračním projevu

Vladimir Putin dnes složil slavnostní slib prezidenta Ruské federace. Inaugurace proběhla v Andrejevském sále Kremlu, v němž a v jeho předsálí bylo přítomno na dva tisíce hostů. Putin v přísaze na ústavu slíbil mimo jiné „vážit si práv a svobod lidí a bránit je“.

V inauguračním projevu řekl: „Chceme a budeme žít v demokratické zemi, kde má každý svobodu a prosto pro naplnění talentu a pro práci. Chceme a budeme žít v úspěšném Rusku, kterého si ve světě váží jako nadějného, otevřeného, čestného a předvídatelného partnera.“

Policie kvůli inauguraci posílila v Moskvě bezpečnostní opatření. Zakročila také proti poklidné opoziční demonstraci. Včera v neděli proběhla v centru města masová protestní akce. Zástupci opozice na ní označili Putina za uzurpátora moci. Stovky účastníků a organizátoři byli zadrženi a převezeni na policejní služebny. Podle úřadů opozice provokovala k pouličním nepokojům, při kterých měly být zraněny desítky policistů.

Putin po inauguraci ve zvláštním uzavřeném zařízení na území Kremlu převzal tzv. jaderný kufřík, kterým ovládá ruský strategický jaderný arzenál.

Dalším Putinovým krokem byl očekávaný návrh podaný Státní dumě, ve kterém staronový prezident předložil kandidaturu Dmitrije Medvěděva zpět na post premiéra. Existenci návrhu potvrdil předseda parlamentu Sergej Naryškin.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]