Přeskočit na obsah

Raketoplán Atlantis odstartoval k poslednímu plánovanému letu

Z Wikizpráv

Sobota

Start mise STS-132

Raketoplán Atlantis odstartoval v pátek z Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral ve Spojených státech amerických ke své poslední plánované misi STS-132.

Posádka

Ke startu došlo za dobrého počasí v 20.20 středoevropského letního času, tedy v 2.20 odpoledne místního času. Start sledovalo přes čtyřicet tisíc diváků. Na palubě má raketoplán šest zkušených kosmonautů a díly pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Start jeho poslední plánované mise, která je pro pětadvacetiletý raketoplán dvaatřicátou a má trvat dvanáct dní, proběhl bez zdržení.

Raketoplán by se podle plánu měl připojit ke Mezinárodní vesmíné stanici v neděli ráno a jeho posádka by v průběhu týdne měla na stanici provádět údržbové práce. Pokud půjde vše podle plánu, Atlantis se odpoutá od stanice 23. května a 26.května přistane.

Po STS-132 by v rámci amerického programu raketoplánových letů měly následovat ještě dvě poslední mise, STS-133 raketoplánu Discovery a STS-134 raketoplánu Endeavour. Poté bude program ukončen. Minimálně do ukončení letů bude raketoplán Atlantis dále udržován provozuschopný, aby mohl případně posloužit jako nouzový záchranný prostředek.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Space Shuttle Atlantis launches for the final time na anglických Wikizprávách.

  • JAN, Wirnitzer. Loučení s raketoplány je tu. Atlantis se vydal na svůj poslední let. iDNES.cz [online]. 2010-05-14 [cit. 2010-05-15]. Dostupné z: [1].