Přeskočit na obsah

Rath rezignoval na funkci hejtmana

Z Wikizpráv

Středa

Oblastní nemocnice Kladno. Při jejích rekonstrukcích mohlo dojít k trestným činům

Den poté, co byl zadržen policií se sedmi miliony korun kvůli podezření z korupce, vzdal se David Rath mandátu středočeského zastupitele. Tím přišel také o funkci hejtmana. Soud ho dnes kvůli obavám z útěku nebo ovlivňování svědků poslal do vazby, Rath byl již obviněn z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky.

O věci rozhoduje ústecký soud, který zasedal v Praze, aby nemuselo dojít k převozu zadrženého. Rozhodl o vzetí do vazby. Mluvčí soudu řekl, že „důvodem jeho vazebního zajištění je obava z možného útěku, ovlivňování svědků a spoluobviněných a dále obava z pokračování v páchání trestné činnosti, která je mu kladena za vinu“.

K rezignaci Ratha vyzvali včera i jeho spolustraníci z ČSSD v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou nebo pravděpodobným prezidentským kandidátem Jiřím Dienstbierem, představitelé středočeské opozice naopak s hledáním řešení vyčkávali kvůli obavám, že do kauzy mohou být zapojeni i další středočeští sociální demokraté. Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dnes kritizovala postup předsedy ČSSD a předsedy mandátového a imunitního výboru sněmovny Sobotky, podle ní věc zdržuje a chybu udělal i tím, že dokumenty poskytnuté mu z titulu jeho funkce ve výboru odvezl mimo sněmovnu. Vyzvala ČSSD, aby přiměla Ratha k odchodu i z funkce poslance.

Rath svou rezignaci oznámil na středočeském krajském úřadě v Praze, kam byl dnes dopraven policií. Avizoval ji už včera s tím, že nechce ublížit sociální demokracii v podzimních volbách.

Policie provedla v souvislosti s případem na různých místech domovní prohlídky. Údajně objevila skrýše, které obsahovaly dalších třicet milionů korun. Podle informací médií by se případy, které policie šetří, měly týkat jak dotací na rekonstrukce zámečku v Buštěhradě, tak investic do nemocnic v Kladně a Příbrami.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Rath skončil jako hejtman, rezignoval na post krajského zastupitele. iDNES.cz [online]. 2012-05-16 [cit. 2012-05-16]. Dostupné z: [1].
  • Soudce se bojí, aby Rath neutekl, a poslal ho do vazby. iDNES.cz [online]. 2012-05-16 [cit. 2012-05-16]. Dostupné z: [2].
  • Domovní prohlídky v kauze Rath odhalily 30 milionů a skrýš v podlaze. iDNES.cz [online]. 2012-05-16 [cit. 2012-05-16]. Dostupné z: [3].