Rumunsko pocítilo výpadky dodávek plynu, Evropa je zásobována přes Bělorusko

Z Wikizpráv

Sobota

Plynovody spojující Rusko se zeměmi Evropy

Nedávné komplikace ohledně dodávek plynu přes Ukrajinu se začínají projevovat už i v zemích západně od ukrajinských hranic. Rumunsko, které je zásobováno výhradně plynem dodávaným přes území svého severního souseda, zaznamenalo pokles tlaku plynu. Podobně jsou na tom i balkánské státy. Většina zemí EU zatím ohrožena není, protože společnost Gazprom se snaží výpadky na Ukrajině kompenzovat dodávkami přes Bělorusko.

Rusko je velice znepokojeno současným vývojem. Uvedlo, že Ukrajina porušuje evropskou energetickou chartu, neboť údajně krade plyn, který je určen pro tranzitní dopravu, pro své vlastní potřeby. Gazprom v souvislosti s tím stáhl svoji původní nabídku ceny plynu a na stůl předložil ceny nové, tentokrát stejné, jaké platí země západní Evropy. Něco takového si však Ukrajina nemůže v současné době dovolit.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Aktron (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.