Přeskočit na obsah

Ruský prezident vyznamenal hasiče i herce Tabakova

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Oleg Tabakov vyznamenaný řádem Za zásluhy o stát

Populární ruský herec Oleg Tabakov obdržel dnes od prezidenta Dmitrije Medveděva řád Za zásluhy o stát prvního stupně. Tabakov působí jako umělecký ředitel MCHATu, jen před několika týdny oslavil 75. narozeniny. Řádem Za zásluhy o stát byli vyznamenáni také výtvarník Ilja Glazunov, rektor moskevské malířské akademie, herečka Ljudmila Kasatkinová a Georgij Danělja.

Za hrdinství při hašení lesních požárů, které v létě zasáhly rozsáhlé oblasti Ruska, byli vyznamenáni traktorista Dmitrij Burdasov a hasič Michail Podzerakin z okolí Rjazaně a buldozerista Sergej Salkin z republiky Mordovie. Za to, že při nasazení na severním Kavkazu navzdory vážnému zranění pokračoval ve vojenské operaci a zachránil své kolegy, obdržel major vnitřních vojsk Nikolaj Zlobin hvězdu Hrdiny Ruska.

Prezident Medveděv ve své řeči v souvislosti s vyznamenanými hrdiny připomněl i hrdinství posádky letadla Tu-154, která zachránila při selhání elektrických systémů 72 cestujících nouzovým přistáním na malém a pro dopravní letadla již sedm let uzavřeném letišti v Ižmě.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • V Kremle sostojalas ceremonija vručenija gosudarstvennych nagrad. Kremlin.ru [online]. 2010-09-09 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [1]. (rusky)