Rusko po podpisu smlouvy o radaru pohrozilo i vojenskou odpovědí

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Podpis česko-americké smlouvy o radarové základně v Brdech vyvolal okamžitou diplomatickou reakci Ruska. To ihned odvolalo chystaná jednání s americkou stranou o této otázce a ve večerních hodinách pohrozilo i vojenskou odvetou.

Prvotní reakcí bylo zrušení jednání, na kterém měli zástupci obou velmocí znovu projednávat rozdíly v postojích k americkému systému protiraketové obrany v Evropě. Rusko označilo veškeré dosud dosažené dvoustranné úmluvy se Spojených států o radaru za neplatné. „Dokonce i ty polovičaté sliby týkající se posilování důvěry a monitoringu, které nám naši američtí partneři dali, byly nyní z jejich strany v podstatě zrušeny,“ konstatoval nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva zahraničí.

Později následovalo ještě ostřejší prohlášení, ve kterém ruské ministerstvo zahraničí vyhlásilo, že bude nuceno reagovat na případné rozmístění prvků americké protiraketové obrany u svých hranic „ne diplomatickými, ale vojensko-technickými metodami“. Rusko dál považuje přibližování strategických vojenských prostředků USA ke svým hranicím za oslabování možností vlastní obrany.

V Praze se zúčastnil konference v sídle ČSSD v Lidovém domě generálporučík Jevgenij Bužinskij. Činitel ruského ministerstva obrany, který měl v úřadu na starost právě jednání o americké protiraketové obraně, podpis smlouvy komentoval slovy: „Jsme samozřejmě rozumní lidé, nemáme v plánu nikoho bombardovat.“ Rusko nicméně i podle něho radar zásadně odmítá, protože rizika raketového útoku z Íránu považuje za nereálná.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ale v Praze při podpisu smlouvy bagatelizaci bezpečnostních rizik odmítla. „Balistické střely nejsou imaginární hrozbou a my jí musíme být schopni čelit. Efektivita NATO bude záviset právě na tom, jak posílíme tuto mnohovrstvou obranyschopnost,“ řekla. Připomněla, že Írán má stále zájem o jaderné technologie a raketové systémy.

Ještě před podpisem smlouvy jednali při zasedání skupiny G8 prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a George W. Bush, ale v otázce radaru se nebyli schopni dohodnout.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • pje, jw, for. Nesmíme opakovat selhání z minulosti, hájil Topolánek radar. iDNES.cz [online]. 2008-07-08, rev. 2008-07-08 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [1].
  • Rusko: Na instalaci amerického radaru odpovíme vojensky. Aktuálně.cz [online]. 2008-07-08, rev. 2008-07-08 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [2].
  • RF poobeščala „aděkvatnyj otvet“ na PRO SŠA u svoich granic. Lenta [online]. 2008-07-08, rev. 2008-07-09 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • Russia: Missile defense needs military reaction. CNN [online]. 2008-07-08 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  • ČT24 [online]. 2008-07-08, rev. 2008-07-08 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: titul = Ruský generál: Radar v ČR odmítáme, nikoho ale bombardovat nebudeme.