Spojené státy a Česko podepsaly dohodu o radaru

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová

Ministři zahraničí České republiky a USA Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová podepsali v Praze dohodu o vybudování americké radarové základny. Ta má stát v Brdech a společně s plánovanou raketovou stanicí v Polsku má bránit Evropu a Spojené státy před útoky raket dalekého doletu z oblasti Blízkého východu, zvláště z Íránu.

Smlouvu ještě musí schválit poslanecká sněmovna, předpokládá se, že vláda s ní před parlament předstoupí až ve chvíli, kdy bude mít zajištěnou potřebnou většinu hlasů. V současnosti jsou ale proti jak opoziční sociální demokraté a komunisté, tak část zelených.

Ostře proti se vyslovilo i Rusko, které americký protiraketový deštník v Evropě dlouhodobě kritizuje a považuje za ohrožení vlastní bezpečnosti.

Premiér Mirek Topolánek přirovnal smlouvu k Marshallovu plánu a připomněl i roli USA při vzniku Československa, když před slavnostním podpisem prohlásil: „USA stály v roce 1918 u zrodu naší státnosti. Letos jsem se v osmičkovém roce setkal s Georgem Bushem a vítáme zde Condoleezzu Riceovou. Už jednou v historii jsme byli v podobné situaci jako dnes a selhali jsme, nepřijali jsme Marshallův plán a takovou chybu si už nemůžeme dovolit.“

Riceová se vyjádřila nejen partnerskou spolupráci s vládou premiéra Topolánka, ale ocenila i bouřlivou diskusi o radaru, která podle ní vyjadřuje „podivuhodný pochod k demokracii“ v Česku.

Česká veřejnost je v otázce amerického radaru rozdělená, ale od počátku je většina obyvatel proti jeho umístění v České republice. V den podpisu smlouvy protestovaly stovky lidí v Praze.

Místo v Brdech, kde má radar stát

Zdroje[editovat]

  • LEINERT, Ondřej. Riceová se Schwarzenbergem podepsali radar. iHNed.cz [online]. 2008-07-08 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [1].
  • BENEDIKTOVÁ, Jana. Riceová: Děkuji vám, pane premiére, že jste dobrým přítelem Spojených států. ČT24 [online]. 2008-07-08, rev. 2008-07-08 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [2].
  • pje, jw, for. Nesmíme opakovat selhání z minulosti, hájil Topolánek radar. iDNES.cz [online]. 2008-07-08, rev. 2008-07-08. Dostupné z: [3].

Odkazy[editovat]

  • ČTK. Stručná charakteristika ustanovení smlouvy o radaru USA v ČR. České noviny [online]. 2008-07-08 [cit. 2008-07-09]. Dostupné z: [4].

Související zprávy[editovat]