Přeskočit na obsah

Rusko uznalo Abcházii a Jižní Osetii

Z Wikizpráv

Úterý

Ruský prezident Dmitrij Medveděv

Rusko dnes krátce po poledni uznalo Jižní Osetii a Abcházii jako na Gruzii samostatné státy. Prezident Dmitrij Medveděv podepsal dokumenty potvrzující nezávislost těchto států, sdělil tak obyvatelům Ruské federace ze svého televizního vystoupení. Den předtím poslanci dumy a senátoři Rady Federace jednohlasně zvolili pro tyto regiony uznání.

Jedná se o další a předpokládaný útok na teritoriální integritu Gruzie, kterou již dříve ruské vedení označilo za „virtuální“. Gruzínská strana tyto kroky označila za skrytou anexi svých - nyní již nejspíše bývalých - autonomních území Ruskem. Západní státy, které podporují gruzínského prezidenta Saakašviliho, se snažily Kreml od uznání obou regionů odradit, avšak tato snaha tímto ztroskotala.

Gruzínská armáda se pokusila ve vzbouřeneckých částech země získat vojenskou ofenzivou opět kontrolu, avšak situace se rychle změnila poté, co se do soubojů vložila ruská armáda. Po stažení části jejích sil zůstalo kolem dvou zmíněných krizových území, tj. Abcházie a Jižní Osetie tzv. bezpečnostní pásmo, kde se nacházejí ruské síly. Ty kontrolují i přístav Poti, velmi důležitý pro gruzínskou ekonomiku.

Zdroje[editovat]

  • Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. iDNES.cz [online].  [cit. 2008-08-26]. Dostupné z: [1].
  • Медведев признал независимость Южной Осетии и Абхазии. Kommersant [online].  [cit. 2008-08-26]. Dostupné z: [2]. (rusky)