Přeskočit na obsah

Sarkozyho diplomatické nezdary: Bayrou volí Hollanda, le Penová nikoho

Z Wikizpráv

Pátek

François Bayrou

Středový prezidentský kandidát François Bayrou prohlásil, že ve druhém kole voleb bude hlasovat pro Françoise Hollanda. Podle průzkumů je Hollande stále jasnějším favoritem na to, že se stane příštím francouzským prezidentem. Bayrou se rozhodl hlasovat pro Hollanda kvůli nespokojenosti s tím, jak se současný favorit a Hollandův protikandidát Nicolas Sarkozy snažil zalíbit voličům krajní pravice.

Sarkozy přitom neuspěl ani se svým úsilím získat případnou podporu původní kandidátky krajní pravice Marine Le Penové. Ta v úterý vyhlásila, že nebude hlasovat pro žádného z postupujících do druhého kola a v rozhodující volbě odevzdá prázdný lístek.

Šéfka Národní fronty Le Penová skončila v prvním kole prezidentských voleb na třetím místě s překvapivě vysokým ziskem. Centrista Bayrou byl až pátý za kandidátem Levicové fronty Mélenchonem. Ten podpořil Hollanda bez váhání již krátce po prvním kole voleb.

Sarkozy začal pod vlivem úspěchu programu Národní fronty cílit např. i na omezení přistěhovalectví.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Le Penová nepodpoří žádného kandidáta na prezidenta, vhodí prázdný lístek. Český rozhlas [online]. 2012-05-01 [cit. 2012-05-04]. Dostupné z: [1].
  • Socialista Hollande získal před druhým kolem voleb silného spojence. Český rozhlas [online]. 2012-05-04 [cit. 2012-05-04]. Dostupné z: [2].