Přeskočit na obsah

Sebevražedný atentátník zabil dva lidi u afghánského ministerstva kultury

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Centrum Kábulu z leteckého pohledu

Pumový útok, za kterým stojí extrémistické hnutí Taliban, způsobil smrt dvou lidí v budově afghánského ministerstva kultury v Kábulu. Dalších pět lidí je vážně zraněno, tři z nich mají tak těžké popáleniny, že byli v prvních zprávách mylně označeni za mrtvé.

Jedna osoba zemřela hned po explozi, druhá s odstupem v nemocnici. V zahradě budovy, kde došlo k několika lehčím zraněním, bylo v době útoku větší množství dětí.

Mluvčí Talibanu vyhlásil, že útok provedli jeho ozbrojenci. Policie ale oznámila, že útok provedl jeden sebevražedný atentátník, který ve vstupní síni budovy odpálil nálož umístěnou na těle poté, co střílel na stráže. Jeden ze zraněných svědků Amir Muhammad viděl tři útočníky.

Taliban se přihlásil i k vraždě britské humanitární pracovnice, kterou obvinil z šíření křesťanství, a k zabití dvou zahraničních pracovníků dopravní společnosti DHL.

Podle agentury AP zahynulo při násilí v Afghánistánu letos více než 5200 lidí.

Zdroje[editovat]

  • WAHEED WAFA, Abdul; GALL, Carlotta. Suicide Blast Rocks Ministry in Kabul. New York Times [online]. 2008-10-30 [cit. 2008-10-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Taliban storm Afghan culture ministry, kill 5. Associated Press [online]. 2008-10-30 [cit. 2008-10-30]. Dostupné z: [2]. (anglicky)