Přeskočit na obsah

Soud označil třetinu egyptského parlamentu za protiústavní

Z Wikizpráv
Neúspěšný prezidentský kandidát Abdal Munajn Abúl Futúh označil verdikt soudu za pokus o puč

Čtvrtek

Egyptský ústavní soud dnes rozvířil politickou situaci v zemi poté, co označil za protiústavní způsob výběru kandidátů do třetiny parlamentu a rozhodl, že dolní komora parlamentu musí být rozpuštěna. Podle jiných informací bude rozpuštěn celý parlament. Verdikt vyvolal rozporné reakce a hrozí se stát impulsem dalších masových protestů.

Rozhodnutí se týkalo třetiny mandátů, které mají být ve většinovém hlasování určeny nezávislým kandidátům. Jenže i do nich byli zvoleni kandidáti straničtí, zejména islamistického Muslimského bratrstva. Tento postup teď soud označil za protiústavní a parlament proto za nelegitimní.

Soud také rozhodl, že bývalý premiér Ahmad Šafík, který byl v čele vlády v době úřadování prezidenta Husního Mubaraka, může dál usilovat o zvolení v prezidentských volbách. Šafík postoupil do jejich druhého kola, kde se utká s islamistickým kandidátem Muhammadem Mursím. Lidé, kteří svými protesty svrhli Mubarakův režim, to ale považují za pokus vrátit zemi do starých pořádků. Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční o víkendu.

Soud o Šafíkovi rozhodl při posuzování zákona, který zakazuje exponentům bývalého režimu účastnit se politického života. Islamistický zákonodárce Essam Sultán ho obhajoval slovy: „Revoluce je ve stavu sebeobrany. Parlament má právo ušít zákon přímo na jednu osobu.“

Islamistické Muslimské bratrstvo získalo v parlamentních volbách téměř polovinu mandátů, jeho pozici posílil výsledek konzervativních salafistů. Islamisté ale v poslední době ztrácejí na popularitě, souhrnný zisk jejich oponentů v prvním kole prezidentských voleb byl více než 50 procent hlasů, zatímco kandidát Muslimského bratrstva Mursí získal jen asi čtvrtinu hlasů.

Už pro vyhlášení výsledků jednání soudu se kolem budovy srotily davy demonstrantů a policie musela provést zvláštní bezpečnostní opatření.

Šafík označil v televizním vystoupení rozhodnutí soudu za historické. Naopak prorevoluční aktivisté označili verdikt za pokus o puč a varovali, že „je naivní se domnívat, že ulice podobný puč dopustí“.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Egypt court makes two pivotal rulings. USA Today [online]. 2012-06-14 [cit. 2012-06-14]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Supreme court rules Egypt's lower house be dissolved. BBC [online]. 2012-06-14 [cit. 2012-06-14]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Egyptian court keeps Shafik in race, rules many lawmakers elected illegally. Los Angeles Times [online]. 2012-06-14 [cit. 2012-06-14]. Dostupné z: [3]. (anglicky)