Soud předběžným opatřením zakázal stávku v dopravě
Městský soud v Praze svým předběžným opatřením rozhodl, že celostátní stávka v dopravě se v Česku v pondělí 13. června konat nesmí. Problém je podle něj v tom, že stávka nebyla vyhlášena tři pracovní dny předem, jak vyžaduje zákon o kolektivním vyjednávání. Odbory v první reakci rozhodnutí odmítly, o svém postupu ale rozhodnou až v neděli. První signály ale naznačují, že se stávka v plánovaném termínu opravdu neuskuteční.
Podnět soudu podalo ministerstvo financí, které tak podle vyjádření ministra Kalouska plnilo povinnost bránit hospodářským škodám. Premiér Petr Nečas prohlásil, že pokud nebudou odbory soudní verdikt respektovat, bude po nich vláda vymáhat náhradu škody. Tu ministerstvo dopravy již vyčíslilo nejméně na 200 milionů korun.[1]
Odbory označily rozhodnutí soudu za politické a chybné. Podle nich se zákon o kolektivním vyjednávání nemůže na plánovanou stávku použít, protože v protestu o kolektivní vyjednávání nejde. Nejostřeji reagoval na tiskové konferenci odborářů Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů, který prohlásil: „Je vrcholem, že si různé skupiny dokázaly zprivatizovat soudy. Na tuto zlovůli státních orgánů dokážeme najít adekvátní řešení ku prospěchu věci. Stávka bude razantnější a mohutnější, než jsme předpokládali.“ S tím, že stávka proběhne možná v jiném termínu, ale jistě bude o to dramatičtější, souhlasili všichni zástupci odborů.
Odboráři převzali znění předběžného opatření přímo na Úřadu vlády, kam si je pozval na jednání premiér Petr Nečas. Tento fakt je rozhořčil, ohlášené jednání označili za pouhou kamufláž k tomu, aby jim mohla justiční stráž text opatření doručit, a schůzku okamžitě opustili. Kalousek s Nečasem to odmítli. Kalousek prý text dostal do datové schránky již v pátek.
Názory právníků a politiků se liší
[editovat]Za správný označil postup soudu jak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, tak i poslanec za TOP 09 a právník Stanislav Polčák. Podobně se vyslovil například také advokát Jiří Černý.[2]
Proti rozhodnutí soudu se postavili politici ČSSD a KSČM. Předseda Senátu a bývalý odborový předák Milan Štěch se domnívá, že rozhodnutí sníží důvěru občanů v soudy. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl: „Je zcela nepřijatelné, aby vláda vyhrožovala omezováním práva na stávku,“ a místopředseda Martin Hašek označil praktiky Nečasovy vlády za totalitní.
Mluvčí městského soudu tlumočila názor soudce, že „za přiměřenou dobu pro vyhlášení stávky je nutné považovat lhůtu tří pracovních dnů, jak ji požaduje zákon o kolektivním vyjednávání. S ohledem na způsob vyhlášení je avizovaná stávka zneužitím práva na stávku, a to v rozporu s dobrými mravy a nelze ji proto považovat za zákonnou,“ řekla.
Související zprávy
[editovat]- 10. června 2011 – Odboráři chtějí kvůli reformám stávkou ochromit dopravu
Zdroje
[editovat]- Soud zakázal stávku. Když bude, vláda chce po odborech vymáhat škody. iDNES.cz [online]. 2011-06-11 [cit. 2011-06-11]. Dostupné z: [3].
- Cár papíru, vysmály se odbory zákazu stávky. Kdy bude, ale neřekly. iDNES.cz [online]. 2011-06-11 [cit. 2011-06-11]. Dostupné z: [4].
- Štěch: Soudní opatření je třeba respektovat. Novinky.cz [online]. 2011-06-11 [cit. 2011-06-11]. Dostupné z: [5].
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/iDNES.cz
- Monitoring:Citace elektronického periodika/odkaz na periodikum/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum aktualizace/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/česky
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Týden
- 11. červen 2011
- 11. červen
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Novinky.cz
- Politika
- Stávky
- Ekonomika
- Česko
- Evropa
- Celostátní stávka v dopravě